banner

Nici chirurgiczne

Nici chirurgiczne są często określane przez producentów mianem szwów. Uznaje się je za jeden z podstawowych materiałów chirurgicznych, niezbędny w procesie zaopatrywania ran zarówno wewnątrz organizmu człowieka, jak i powstałych w wyniku przerwania ciągłości skóry oraz głębszych warstw ciała. Założenie szwu umożliwia zbliżenie tkanek, których ciągłość została przerwana, a w efekcie przyspieszenie procesu gojenia się (w sprzyjających okolicznościach, przy ranach regularnych, szycie może umożliwić rychłozrost). W wielu przypadkach szycie jest warunkiem koniecznym leczenia ran – w innych znacznie przyspiesza procesy gojenia i daje lepsze efekty estetyczne (mniejsze, mniej widoczne i bardziej regularne blizny).

Nici chirurgiczne Amifil M 10szt Nici chirurgiczne Amifil M 10szt
Producent: Sinpo
Cena: 48,00 zł (netto: 44,44 zł )
szt.
1pxzobacz więcej

Podstawowe rodzaje nici chirurgicznych

Podstawowe podziały na rodzaje nici chirurgicznych dotyczą ich trwałości i budowy. Wszystkie dostępne na rynku szwy można podzielić na dwie grupy:

  • nici chirurgiczne wchłanialne (rozpuszczalne)– w przeszłości produkowane z surowców naturalnych, obecnie wyłącznie syntetyczne (plecione, opierające się na kwasie poliglikolowym oraz monofilamentowe produkowane w oparciu o poliglekapron i polidioksanon), wśród których wyróżnia się materiały o różnych okresach podtrzymywania (od 10 do nawet 90 dni),
  • nici chirurgiczne niewchłanialne (nierozpuszczalne)– nici monofilamentowe i multifilamentowe wykonane z materiałów nierozpuszczalnych, które wymagają usunięcia po zakończeniu leczenia lub pozostawienia w organizmie (aplikacja permanentna).

Przykładem materiału z pierwszej grupy są nici chirurgiczne wchłanialne multifilamentowe firmy Atramat. Wytwarzane są w dwóch wersjach, oznaczonych skrótami PGA (na bazie kwasu poliglikolowego) i PGLA (na bazie kwasu poliglikolowego i kwasu mlekowego). Szwy chirurgiczne PGA charakteryzują się czasem wchłaniania w przedziale 60-90 dni, natomiast szwy PGLA rozpuszczają się w granicach 56-70 dni po aplikacji.

Przykładem materiału nierozpuszczalnego są produkowane przez firmę Amifil nici chirurgiczne monofilamentowe, barwione na kolor niebieski. Materiał odznacza się dużą gładkością i odpornością na rozciąganie. Nici dostarczane są w odcinkach wraz z igłami atraumatycznymi różnych typów.

Jakie są różnice w stosowaniu nici chirurgicznych monolitycznych i plecionek?

Oferując nici chirurgiczne, hurtownia powinna zapewnić dostęp do sprawdzonych i różnorodnych materiałów monofilamentowych i multifilamentowych. W naszym sklepie Klienci znajdą szwy w obu wymienionych rodzajach, np. monofilamentowe nici chirurgiczne niewchłanialne NYLON Atramat.

Nici chirurgiczne monolityczne odznaczają się znacznie niższym poziomem traumatyzacji (uszkadzania) tkanek w trakcie szycia. Jest to niezwykle ważne w chirurgii naczyniowej (im mniej uszkodzeń, tym większa szansa na trwałe połączenie zszywanych naczyń) i plastycznej (mniej widocznych uszkodzeń powierzchniowych). Ponadto gładka powierzchnia utrudnia osiedlanie się drobnoustrojów, co predestynuje nici monolityczne do stosowania w przypadku dużego zagrożenia zakażeniem rany.

Najważniejsze zalety nici wielowłóknowych (multifilamentowych) polegają na zwiększonej wytrzymałości oraz niskiej podatności na rozciąganie. Jest to materiał bardzo giętki, zapewniający duży komfort szycia.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl