Czy bezpieczniejsze są maski ochronne jednorazowe czy wielorazowe?

Czy bezpieczniejsze są maski ochronne jednorazowe czy wielorazowe?

Od początku pandemii COVID-19 maseczki ochronne stały się standardowym wyposażeniem większość osób, które korzystają z przestrzeni publicznej. Zwolnienie z zasłaniania ust i nosa przysługuje dzieciom poniżej piątego roku życia oraz osobom dorosłym z przeciwwskazaniami zdrowotnymi, w tym cierpiącym na choroby układu oddechowego. Dowiedz się, jakie rodzaje masek ochronnych zalecane są do ochrony przed wirusem SARS-CoV-2. Wyjaśniamy też, które maski są najskuteczniejsze: jednorazowe czy wielorazowe. 

Na wstępie warto podkreślić, że najmniej skuteczne są wielorazowe maseczki tekstylne domowej roboty. Zapewniają one jedynie podstawową, mechaniczną ochronę przed pyłami i kurzem. I to tylko wtedy, gdy zostały wykonane z materiału o odpowiedniej gęstości i są regularnie prane. W przeciwnym razie same stają się źródłem zanieczyszczeń, które trafiają do dróg oddechowych i mogą powodować infekcje. 

Co decyduje o skuteczności maski ochronnej? 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz maseczkę jednorazową czy wielorazową, to o jej skuteczności decydują trzy czynniki:

  • rodzaj warstwy filtrującej – liczba warstw i rodzaj użytej włókniny decyduje o tym, jakiej wielkości cząsteczki zatrzymuje maska: do ochrony przed wirusami, w tym przed SARS-CoV-2, rekomendowane są jednorazowe i wielorazowe maski KN95 (FFP2), w które możesz zaopatrzyć się w naszej hurtowni – podobną skuteczność mają maski chirurgiczne typu II i IIR (nieprzeciekające),
  • maksymalny przeciek wewnętrzny – jest to procent powietrza, które nie przechodzi przez filtr, lecz przez nieszczelności wynikające z niedokładnego przylegania maski do twarzy: dla maski klasy FFP2/KN95 jest to około 11% – każdą maseczkę należy starannie dopasować do twarzy, bo tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać jej możliwości filtrujące,
  • przestrzeganie zasad eksploatacji maseczki – maski noszone dłużej niż określa to producent (np. wielokrotne używanie maseczki jednorazowe) tracą właściwości ochronne – podobnie niekorzystnie na poziom ochrony wpływa zaniedbanie zasad higieny, czyli mycia rąk przed nałożeniem i po zdjęciu maseczki.

Czy maski jednorazowe i wielorazowe różnią się skutecznością? 

Łatwo wydedukować, że maski jednorazowe i wielorazowe tej samej klasy nominalnie mają dokładnie takie same właściwości ochronne. Jednak w praktyce występuje kilka istotnych różnic. Po pierwsze maski wielorazowe są zazwyczaj znacznie lepiej dopasowane do kształtu twarzy, niż maski jednorazowe, co poprawia odpowiednio ich szczelność. Ponadto maskę wielorazową trudniej nosić opuszczoną, zasłaniającą tylko usta, co jest praktykowane przez użytkowników maseczek jednorazowych. Oczywiście takie postępowanie czyni maskę kompletnie bezużyteczną. 

Na korzyść maseczek jednorazowych przemawia fakt, że nie wymagają one żadnych czynności konserwacyjnych: wystarczy wymienić używaną maskę na nową, aby natychmiast odzyskać pełną ochronę. Natomiast maska wielorazowa wymaga skrupulatnej kontroli czasu użytkowania wkładek filtrujących. Pewne znaczenie ma też fakt, że zgubienie lub zniszczenie maski wielorazowej wiąże się z utratą znacznej sumy pieniędzy – maska jednorazowa to wydatek zaledwie kilkudziesięciu groszy.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl