banner
Cewnik Foleya silikonowany Cewnik Foleya silikonowany
Producent: Covidien
Cena: 3,00 zł (netto: 2,78 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Cewnik Nelaton 50szt. Cewnik Nelaton 50szt.
Producent: Zarys
Cena: 32,50 zł (netto: 30,09 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Cewnik Tiemann Cewnik Tiemann
Producent: Zarys
Cena: 1,10 zł (netto: 1,02 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
DISPOGEL - ZNIECZULAJĄCY ŻEL DO CEWNIKOWANIA 6ml DISPOGEL - ZNIECZULAJĄCY ŻEL DO CEWNIKOWANIA 6ml
Cena: 7,00 zł (netto: 6,48 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Pojemnik tulipan do dobowej zbiórki moczu 2,5 L Pojemnik tulipan do dobowej zbiórki moczu 2,5 L
Producent: Kamed
Cena: 9,85 zł (netto: 9,12 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Wieszak do worków na mocz Wieszak do worków na mocz
Producent: Zarys
Cena: 1,00 zł (netto: 0,93 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Worek do dobowej zbiórki moczu 2l, z zaworem T, sterylny 10szt Worek do dobowej zbiórki moczu 2l, z zaworem T, sterylny 10szt
Producent: Zarys
Cena: 14,49 zł (netto: 13,42 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Worek do lewatywy 1500ml Worek do lewatywy 1500ml
Producent: Conall
Cena: 2,25 zł (netto: 2,08 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Worek do zbiórki moczu na nogę 1000ml Worek do zbiórki moczu na nogę 1000ml
Producent: Zarys
Cena: 3,80 zł (netto: 3,52 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Worek do zbiórki moczu na nogę 500ml Worek do zbiórki moczu na nogę 500ml
Producent: Zarys
Cena: 3,50 zł (netto: 3,24 zł )
Worek do zbiórki moczu na nogę 600ml Worek do zbiórki moczu na nogę 600ml
Producent: Zarys
Cena: 3,80 zł (netto: 3,52 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Worek do zbiórki moczu na nogę 900ml Worek do zbiórki moczu na nogę 900ml
Producent: Zarys
Cena: 3,80 zł (netto: 3,52 zł )
szt.
1pxzobacz więcej

Cewniki urologiczne

Cewniki urologiczne to akcesoria, których nie mogło zabraknąć w naszej ofercie. Wykorzystywane są do zabiegów, stosowanych rutynowo u pacjentów pozbawionych możliwości swobodnego przemieszczania się, nieprzytomnych oraz poddawanych zabiegom operacyjnym. Cewnikowanie jest konieczne w przypadku zatrzymania lub nietrzymania moczu. Zabieg przeprowadza się również w czasie diagnozowania i leczenia chorób układu moczowego, gdy istotne jest ustalenie dokładnej ilości wydalanego moczu i prowadzenie systematycznych badań chemicznych oraz bakteriologicznych.

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie akcesoria potrzebne do przeprowadzenia cewnikowania, w tym kilka typów cewników urologicznych. Ponadto sprzedajemy pojemniki i worki do zbiórki moczu oraz środki neutralizujące bolesność zabiegu. Posiadamy też worki do lewatywy.

Podstawowe rodzaje cewników urologicznych

Większość klasycznych cewników ma podobną budowę. Są to rurki wykonane z elastycznego materiału, najczęściej lateksu, silikonu lub specjalnego PCV. Aby przeprowadzić cewnikowanie, należy wprowadzić rurkę do cewki moczowej, a następnie do pęcherza. Cewniki występują w różnych grubościach (różnej średnicy przewodu), co pozwala na optymalne dopasowanie do anatomii konkretnego pacjenta.

Zasadnicze różnice w budowie cewników urologicznych polegają na ukształtowaniu zakończenia rurki (części trafiającej do pęcherza) oraz liczbie kanałów. Cewnik urologiczny Nelatona, a także cewniki Pezzera i Tiemanna to elastyczne, jednokanałowe rurki z obłą końcówką z otworami po bokach, przez które mocz może dostać się do wnętrza przewodu cewnika. Cewnik Nalatona odznacza się prostą budową i podwyższoną elastycznością – jest najczęściej akcesorium jednorazowego użytku. Cewnik Pezzera natomiast wyróżnia się rozwidlonym zakończeniem, które pozwala mu utrzymywać się w pęcherzu i nie wysuwać w trakcie oddawania moczu czy pod wpływem ruchów pacjenta i zmiany napięcia tkanek. Stosowany jest głównie u osób przechodzących rekonwalescencję po operacjach i zabiegach chirurgicznych. 

Cewnik Tiemanna, dzięki zwężeniu i wygięciu końcówki, może być z powodzeniem stosowany u pacjentów ze zwężonymi drogami moczowymi, np. na skutek ucisku wywieranego przez przerośnięty chorobowo gruczoł krokowy (prostata). Najbardziej uniwersalnym i powszechnie stosowanym akcesorium do długotrwałego odprowadzania moczu jest cewnik Foleya. Na końcówce wprowadzanej do pęcherza moczowego ma balonik, który po napełnieniu wodą stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wysuwaniem się cewnika z dróg moczowych. Cewnik Foleya łatwo rozpoznać po rozwidleniu: jedno ramię jest wyprowadzeniem przewodu do ściągania moczu, w drugim znajduje się zawór przewodu doprowadzającego ciecz do balonika. Bardzo prosty w obsłudze i ergonomiczny, może być utrzymywany w drogach moczowych przez kilka tygodni, a nawet miesięcy (zależnie od rodzaju materiału, z którego został wykonany).

Pojemniki na mocz

Podczas cewnikowania należy pamiętać również o wyposażeniu się w specjalny pojemnik na mocz. Płyn wydalany z pęcherza przy użyciu cewnika trafia do foliowego woreczka. Dostępny jest on m.in. w wersji zakładanej na nogę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie ogranicza mobilności pacjenta, a jednocześnie pozwala precyzyjnie kontrolować ilość i jakość wydalanego moczu. W przypadku osób pozbawionych możliwości samodzielnego poruszania się stosowane są worki do zawieszania na wieszaku przy łóżku, które zazwyczaj mają nieco większe pojemności.

Jak zmniejszyć dyskomfort pacjenta w trakcie cewnikowania?

Zabieg cewnikowania nie zawsze jest bezbolesny: przesuwanie cewnika w przewodach moczowych może powodować znaczny dyskomfort. Ponadto wprowadzanie do organizmu ciała obcego, jakim jest cewnik, stwarza ryzyko zakażeń bakteryjnych. Aby złagodzić nieprzyjemne doznania i zapobiec rozwojowi drobnoustrojów, należy przeprowadzić zakładanie cewnika z użyciem profesjonalnych lubrykantów ze środkami znieczulającymi.

Takim preparatem jest NEO GEL – znieczulający żel do cewnikowania, zawierający lidokainę (środek znieczulający) oraz chlorheksydynę (silny antyseptyk). Łatwy w aplikacji preparat polecany jest także do stosowania w czasie zabiegów kolonoskopii i endoskopii. Bardzo ważne jest również dbanie o higienę podczas zakładania, ściągania, a także opróżniania cewnika urologicznego. Pozwala to uniknąć wielu powikłań związanych z jego używaniem.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl