banner

Wypełnienia chemoutwardzalne

Wypełnienia chemoutwardzalne wyróżnia się nie na podstawie użytego budulca, lecz ze względu na sposób wiązania. Zarówno chemoutwardzalne kompozyty, jak i cementy glasjonomerowe aktywowane są przez wodę lub specjalny płyn, który służy do rozrobienia dostarczonego w postaci proszku wypełnienia. Po połączeniu składników powstaje elastyczna masa, którą można szczelnie wypełnić ubytek. Czas pracy zazwyczaj nie jest dłuższy niż 1-3 minuty. Następne kilka minut zajmuje wiązanie i twardnienie masy pod wpływem oddziaływania na siebie zmieszanych składników.

Evicrol 70g Evicrol 70g
Producent: Spofa
Cena: 79,00 zł (netto: 73,15 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
GIZ Fil Typ II - Zestaw GIZ Fil Typ II - Zestaw
Producent: IHDE Dental
Cena: 265,00 zł (netto: 245,37 zł )
szt.
1pxzobacz więcej

Właściwości chemoutwardzalnych materiałów stomatologicznych

Wartą podkreślenia zaletą wypełnień chemoutwardzalnych jest wiązanie bez konieczności użycia światła. Dzięki temu można je z powodzeniem stosować również w miejscach, w których utrudnione jest dotarcie z ultrafioletową lampą polimeryzacyjną. Materiały chemoutwardzalne prezentują się zdecydowanie lepiej od wypełnień amalgamatowych. Jednak uważa się je za mniej estetyczne od wypełnień światłoutwardzalnych.

Problemy z estetyką wypełnień chemoutwardzalnych wynikają stąd, że szybki proces twardnienia nie pozwala na długą pracę nad uformowaniem wypełnienia. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku wypełniania dużych ubytków i odbudowy zębów. Jeżeli pracujemy na mniej widocznych zębach trzonowych, rezultaty zazwyczaj są zadowalające. W przypadku zębów przednich wypełnienia mogą wyglądać nieestetycznie. Niekorzystny efekt pogłębia trudność z precyzyjnym dopasowaniem koloru plomby do naturalnej barwy szkliwa.

Za użyciem wypełnień chemoutwardzalnych przemawia aspekt ekonomiczny: jeżeli zastosujemy je do zębów przednich, to możemy liczyć na zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy wybierzemy wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne, to będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Należy jednak pamiętać, że wypełnienia chemoutwardzalne mają opinię materiałów podatnych na szybsze ścieranie niż kompozyty aktywowane światłem. Dlatego w dłuższej perspektywie może się okazać, że poszukując tańszego rozwiązania, będziemy zmuszeni częściej wymieniać plomby.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl