Materiały opatrunkowe
W ofercie naszego sklepu znajdują się tradycyjne i nowoczesne materiały opatrunkowe. Posiadamy kompresy włókninowe, ligninę i opatrunki specjalistyczne do opatrywania trudno gojących się ran: odleżyn i owrzodzeń, a także rozległych i ran pooparzeniowych. Posiadamy różnej wielkości kompresy włókninowe (jałowe i przeznaczone do sterylizacji), opatrunki z gazy, specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe i parafinowe.
Proponujemy też materiały do mocowania opatrunków na ranach, w tym przede wszystkim klasyczne opaski (bandaże) dziane i elastyczne oraz nowoczesne siatki opatrunkowe. W ofercie nie zabrakło też różnej szerokości przylepców materiałowych i foliowych.
Czym jest rana i jak z nią postępować?
Rana to naruszenie (przerwanie) ciągłości tkanek, ich zgniecenie, poszarpanie, uszkodzenie termiczne (pod wpływem wysokich i niskich temperatur), chemiczne (pod wpływem substancji żrących) lub napromieniowania. W większości przypadków mamy do czynienia z uszkodzeniami skóry, natomiast w przy ranach głębszych będzie to uszkodzenie tkanki mięśniowej, kostnej lub obrażenia wewnętrzne.
Klasyczne materiały opatrunkowe stosujemy na zranienia skóry i tkanek znajdujących się bezpośrednio pod nią. Głębsze rany wymagają interwencji chirurgicznej, np. wyrównania brzegów rany skalpelem i założenia szwów, a dopiero potem opatrunku. Postępowanie z raną sprowadza się do trzech podstawowych czynności: oczyszczenie, dezynfekcja, założenie opatrunku. Proces gojenia się rany w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanego opatrunku.
Jak opatrunek wpływa na gojenie się rany?
Zadaniem każdego opatrunku jest wszechstronna ochrona rany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem mechanicznym, ale także przed nadmiernym wysuszeniem. Jednocześnie opatrunek powinien umożliwiać wymianę gazową: dostęp tlenu przyspiesza proces odbudowy tkanek.
Klasyczny kompres z włókniny doskonale wchłania wysięk, lecz jego wymiana może być bolesna, a nawet (przy nadmiernym przesuszeniu i zakrzepnięciu wysięku) prowadzić do uszkodzenia rany. W przypadku ran z wysiękiem, wrażliwych na uszkodzenia, optymalny będzie opatrunek hydrożelowy lub opatrunek z parafiną. Oba materiały opatrunkowe zabezpieczają przed tworzeniem się twardego strupa, którego zerwanie z rany może spowodować uszkodzenia regenerujących się tkanek.