Akcesoria do sterylizacji narzędzi medycznych
Sterylizacja wielorazowych narzędzi i akcesoriów medycznych jest podstawowym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa – przede wszystkim zabiegów i operacji chirurgicznych, a także szeregu innych działań leczniczych i diagnostycznych. Obecnie najpowszechniejszą metodą sterylizacji materiałów i narzędzi medycznych jest poddanie ich działaniu wysokiej temperatury (około 130°C) oraz pary wodnej. Nasycona para wodna powoduje procesy hydrolizy, denaturacji i koagulacji w organizmach drobnoustrojów. Oferujemy sprawdzone w praktycznym działaniu, cenione przez użytkowników materiały ułatwiające procesy sterylizacji narzędzi, akcesoriów i materiałów medycznych. Znajdują one zastosowanie w wielu placówkach medycznych i w większości dostępnych na rynku modeli autoklawów.
Materiały usprawniające proces sterylizacji w autoklawach paro-ciśnieniowych
Autoklawy paro-ciśnieniowe wykorzystują do sterylizacji wysoką temperaturę, ciśnienie i działanie nasyconej pary wodnej. Aby sprawnie przeprowadzić proces wyjaławiania i uzyskać potwierdzenie, że znajdujące się w autoklawie przedmioty są faktycznie sterylne, potrzebujemy następujących akcesoriów:
• testy paskowe do sterylizacji parą wodną – dostępne są chemiczne paski do sterylizacji oraz biologiczne wskaźniki kontroli procesu sterylizacji (z tej grupy oferujemy Sporal A), których działanie jest identyczne: odpowiednia zmiana barwy paska wskazuje, że proces sterylizacji został zakończony i narzędzia są gotowe do wyjęcia z autoklawu,
• rękawy i torebki do sterylizacji – foliowo-papierowe rękawy oraz torebki do sterylizacji pełnią taką samą rolę: szczelnie zamknięte i sterylizowane razem z zawartością, po wyjęciu z autoklawu chronią wyjałowione narzędzia, akcesoria i materiały medyczne przed kontaktem z drobnoustrojami – wybór pomiędzy rękawem i torebką zależy od wielkości sterylizowanych przedmiotów i indywidualnych upodobań.
Warto zwrócić uwagę na to, czy pakiety do sterylizacji są odpowiednio oznakowane: każdy powinien posiadać znak CE (nieposiadające go materiały nie są honorowane przez Sanepid). Testy paskowe do sterylizacji parą wodną należy umieszczać w takich miejscach pakietu, które są najtrudniej dostępne dla pary. Dzięki temu zapewnimy sobie pewne potwierdzenie właściwego przebiegu sterylizacji. Placówki medyczne powinny prowadzić dzienniki sterylizacji i przechowywać wykorzystane paski wskaźnikowe na wypadek kontroli Sanepidu.