banner

Wypełnienia amalgamatowe

Wypełnienia amalgamatowe (amalgamaty stomatologiczne, srebrne plomby) to najstarszy typ wypełnienia stomatologicznego. Mieszanka stopu dentystycznego (srebra, miedzi i cyny) oraz rtęci jest stosowana od pierwszych dekad XIX w. Od początku kontrowersje budziło używanie toksycznej rtęci. Chociaż badania nie potwierdziły jednoznacznie szkodliwości srebrnych plomb, to w XX w. w wielu krajach zakazano stosowania amalgamatu, a na całym świecie rekomenduje się używanie innych materiałów, z których najpopularniejsze są wypełnienia światloutwardzalne. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których amalgamat jest dość powszechnie stosowany. Na jego popularność w głównej mierze wpływa struktura refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby dorosłe, które leczą zęby trzonowe, mogą liczyć na refundację tylko wtedy, gdy zdecydują się na wypełnienia amalgamatowe.

Amalgamat Appilloy, 50 kapsułek 400mg Amalgamat Appilloy, 50 kapsułek 400mg
Producent: AT&M
Cena: 95,00 zł (netto: 87,96 zł )
szt.
zobacz więcej
Amalgamat Appilloy, 50 kapsułek 600mg Amalgamat Appilloy, 50 kapsułek 600mg
Producent: AT&M
Cena: 125,00 zł (netto: 115,74 zł )
szt.
zobacz więcej

Wady i zalety srebrnych plomb

Największą zaletą wypełnień amalgamatowych jest trwałość. Srebrne plomby mogą utrzymywać się w zębach nawet przez kilka dekad. Amalgamat odznacza się dużą plastycznością, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie się i szczelne wypełnienie ubytków. Ponadto masa rozszerza się delikatnie w czasie twardnienia, dzięki czemu dodatkowo uszczelnia połączenie z tkankami zęba. Utwardzony amalgamat wykazuje się dużą odpornością na pękanie i rozkruszanie. Na korzyść amalgamatu przemawia też jego niska cena.

Zauważalną na pierwszy rzut oka wadą srebrnych plomb jest ich mało estetyczny wygląd. Materiał nie daje się wygładzać i pozostaje porowaty. Szary kolor sprawia, że wszystkie wypełnienia są wyraźnie widoczne na tle szkliwa. Z powodów estetycznych amalgamat nie jest stosowany w leczeniu przednich zębów. Dodatkowo wypełnienia amalgamatowe mają dobrą przewodność cieplną, co może powodować dolegliwości bólowe w czasie spożywania zimnych i gorących posiłków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl