Wypełnienia amalgamatowe
Wypełnienia amalgamatowe (amalgamaty stomatologiczne, srebrne plomby) to najstarszy typ wypełnienia stomatologicznego. Mieszanka stopu dentystycznego (srebra, miedzi i cyny) oraz rtęci jest stosowana od pierwszych dekad XIX w. Od początku kontrowersje budziło używanie toksycznej rtęci. Chociaż badania nie potwierdziły jednoznacznie szkodliwości srebrnych plomb, to w XX w. w wielu krajach zakazano stosowania amalgamatu, a na całym świecie rekomenduje się używanie innych materiałów, z których najpopularniejsze są wypełnienia światloutwardzalne. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których amalgamat jest dość powszechnie stosowany. Na jego popularność w głównej mierze wpływa struktura refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby dorosłe, które leczą zęby trzonowe, mogą liczyć na refundację tylko wtedy, gdy zdecydują się na wypełnienia amalgamatowe.
Amalgamaty
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Wady i zalety srebrnych plomb
Największą zaletą wypełnień amalgamatowych jest trwałość. Srebrne plomby mogą utrzymywać się w zębach nawet przez kilka dekad. Amalgamat odznacza się dużą plastycznością, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie się i szczelne wypełnienie ubytków. Ponadto masa rozszerza się delikatnie w czasie twardnienia, dzięki czemu dodatkowo uszczelnia połączenie z tkankami zęba. Utwardzony amalgamat wykazuje się dużą odpornością na pękanie i rozkruszanie. Na korzyść amalgamatu przemawia też jego niska cena.
Zauważalną na pierwszy rzut oka wadą srebrnych plomb jest ich mało estetyczny wygląd. Materiał nie daje się wygładzać i pozostaje porowaty. Szary kolor sprawia, że wszystkie wypełnienia są wyraźnie widoczne na tle szkliwa. Z powodów estetycznych amalgamat nie jest stosowany w leczeniu przednich zębów. Dodatkowo wypełnienia amalgamatowe mają dobrą przewodność cieplną, co może powodować dolegliwości bólowe w czasie spożywania zimnych i gorących posiłków.