banner

Jednorazowe fartuchy medyczne

Jednorazowe fartuchy medyczne zapewniają personelowi medycznemu i pacjentom skuteczne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i materiałami zakaźnymi. Dzięki wykluczeniu procesu prania są maksymalnie higieniczne i wygodne w użytkowaniu. Lekka, mocna i przewiewna odzież z włókniny syntetycznej zapewnia pełną swobodę ruchów przy wykonywaniu zabiegów medycznych i pielęgnacji pacjentów obłożnie chorych. Jest na tyle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, że można ją użytkować w czasie wielogodzinnych dyżurów lekarskich.

Fartuchy medyczne z włókniny SMS i folii

Jednorazowa odzież ochronna, w tym fartuchy medyczne produkowane są z włókniny SMS. Jest to materiał polipropylenowy, w którego skład wchodzi kilka warstw tkanin spunbond (S) i meltblown (M). Niejednorodny układ włókien i kilka nałożonych na siebie warstw (np. w układzie SMMS) sprawia, że tkanina jest jednocześnie elastyczna, oddychająca i stanowi barierę skutecznie powstrzymującą cząstki stałe i drobnoustroje.

Przy zastosowaniu odpowiedniej gęstości materiał SMS może zatrzymać nawet 99% cząstek stałych, które unoszą się w powietrzu. Siła bariery antybakteryjnej zależy od liczby warstw i gramatury tkaniny, zazwyczaj waha się ona w przedziale od 20 do około 100 g/m2. Lekkie fartuchy flizelinowe ogólnego zastosowania mają gramaturę, która nie przekracza 20 g/m2. Natomiast w specjalistycznych fartuchach chirurgicznych znajduje zastosowanie SMS 45 g/m2.

Wartą uwagi odmianą medycznej odzieży ochronnej są fartuchy medyczne z folii polietylenowej. Ten rodzaj odzieży oferuje największą odporność na zabrudzenia mokre. Przydają się zarówno przy zabiegach medycznych, jak i w trakcie zabiegów higienicznych, a także przy pracy z żywnością. Rutynowym uzupełnieniem fartuchów są jednorazowe maseczki ochronne i ochraniacze na buty.

Co wyróżnia jednorazowe fartuchy medyczne?

Najważniejszą zaletę jednorazowych fartuchów medycznych stanowi sterylność. Muszą być one wyjałowione, aby zapewniały bezpieczeństwo podczas pracy. Pakowane są w higieniczne opakowania, zapewniające długotrwałą jałowość. Istotną cechą tych produktów jest również przepuszczalność powietrza. Wykonane z odpowiednich materiałów są w stanie odprowadzać nadmiar potu. Okazują się doskonałym wyborem także dla alergików. Podczas wyboru jednorazowego fartucha medycznego warto zwrócić uwagę również na to, czy jest wodoodporny. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wykonywania zabiegów ze sporą ilością płynów.

Jak dopasować jednorazowy fartuch medyczny?

Bardzo ważne, by jednorazowy fartuch medyczny był odpowiednio dopasowany do lekarza. Musi zapewniać wygodę podczas pracy, żeby używająca go osoba miała pełną swobodę ruchów. Odzież nie może w żaden sposób ograniczać, dlatego warto dobrać ją pod względem rozmiaru. Świetnie sprawdzają się elastyczne fartuchy, ponieważ z łatwością można je dopasować do różnych sylwetek. Zapewniają one komfort użytkowania i umożliwiają szybkie zakładanie, co również jest bardzo istotne. Niekiedy konieczne jest sprawne założenie fartucha, w takich sytuacjach doskonałe okazują się produkty z zapięciem na rzepy.

Jednorazowe fartuchy medyczne powinny być dopasowane nie tylko do lekarza, ale również okoliczności. Inne modele sprawdzają się podczas wykonywania podstawowych badań, a inne przy zabiegach i operacjach chirurgicznych. W pierwszej sytuacji dobrym pomysłem jest używanie fartuchów flizelinowych, natomiast w drugiej warto zainwestować w nieco droższe modele.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl