Opatrunki samoprzylepne
Proponujemy różnego typu opatrunki samoprzylepne: włókninowe, hydrożelowe, z parafiną. Ta wygodna forma opatrywania ran cieszy się uznaniem zarówno specjalistów, jak i pacjentów samodzielnie zmieniających sobie opatrunki w warunkach domowych. Dzięki połączeniu w jedną całość właściwego opatrunku (część stykająca się bezpośrednio z raną) i mocowania (część pokryta klejem, którą mocuje się na zdrowej skórze) otrzymujemy komfortowy w stosowaniu opatrunek, gotowy do natychmiastowego użycia.
Opatrunki samoprzylepne nie wymagają użycia dodatkowych akcesoriów czy materiałów. Należy pamiętać, że w większości przypadków są to materiały niejałowe: przed ich założeniem należy oczyścić ranę i przemyć ją środkiem dezynfekcyjnym. W ten sposób zostanie zwiększone zabezpieczenie przed powikłaniami.
Taśmy i przylepce medyczne
Alternatywą dla opatrunków samoprzylepnych jest użycie kompresów z włókniny, do których mocowania służą taśmy i przylepce medyczne. Można ich użyć do stabilizacji różnego typu opatrunków pierwotnych, do mocowania drenów, cewników i wszelkich innych rurek medycznych. Produkowane są najczęściej z tkaniny, włókniny lub folii. Niezależnie od użytego materiału, powinny umożliwiać łatwe przenikanie powietrza i pary wodnej, np. dzięki odpowiedniej perforacji. Ważną cechą jest też możliwość dzielenia na części i odrywania bez użycia narzędzi.
Interesującą odmianą przylepca medycznego są tzw. szwy zewnętrzne, czyli samoprzylepne paski do zamykania ran. Działają podobnie jak nici chirurgiczne: zbliżają do siebie brzegi rany, dzięki czemu możliwe jest jej szybkie zasklepienie. Są szczególnie przydatne przy opatrywaniu niezanieczyszczonych ran ciętych, np. ran pooperacyjnych. W przeciwieństwie do szycia nicią, założenie szwów zewnętrznych nie wymaga nakłuwania skóry, co jest bolesne i stwarza dodatkowe ryzyko zakażenia.
Jak działa samoprzylepny opatrunek z parafiną?
Wartym uwagi materiałem jest opatrunek parafinowy z gazy. Składa się on z bawełnianej siateczki, którą pokrywa warstwa obojętnej dla żywych tkanek parafiny oraz z warstwy chłonnej (opatrunek wtórny). Taka konstrukcja umożliwia swobodne przenikanie wysięku z rany do warstwy chłonnej, a jednocześnie zapobiega przywieraniu opatrunku do rany. Parafina zachowuje plastyczność, nie łączy się z wysiękiem i nie twardnieje. Opatrunek z parafiną można zmienić bez powodowania bólu i bez ryzyka uszkodzenia zdrowiejących tkanek.
Właściwości opatrunku włókninowego z wkładem chłonnym
Opatrunek włókninowy z wkładem chłonnym ma liczne zalety, w związku z czym jest chętnie wykorzystywany w przypadku różnych ran. Jest on samoprzylepny, co zdecydowanie ułatwia jego zakładanie. Może to robić personel medyczny, ale nie ma również żadnych przeciwwskazań, by zakładaniem takiego opatrunku zajął się sam pacjent lub jego najbliżsi. Produkt jak najbardziej może być stosowany w warunkach domowych. Zastosowanie do jego produkcji włókniny sprawia, że bez problemu dopasowuje się do różnych miejsc na ciele. Budowa opatrunku powoduje, że skóra wokół rany może swobodnie oddychać, w żaden sposób nie jest narażona na podrażnienia.
Jałowy opatrunek włókninowy z wkładem chłonnym sprawdza się przy ranach pooperacyjnych, skaleczeniach oraz otarciach. Jego podłoże to biała, porowata oraz elastyczna włóknina, zapewniająca swobodne oddychanie skóry. Wkład chłonny znajdujący się na opatrunku wykazuje właściwości absorpcyjne, natomiast na zewnątrz opatrunek pokryty jest mikrosiateczką, zapobiegającą przywieraniu opatrunku do powierzchni ran, a także szwów.
Jak wygląda opatrunek z wkładem chłonnym?
Opatrunki z wkładem chłonnym to specjalne produkty medyczne, które pozwalają na skuteczną pielęgnację ran. Są one wykonane z hydrofobowej włókniny i pokryte klejem akrylowym, co umożliwia łatwe i bezpieczne przyklejenie ich do skóry. Wkład chłonny opatrunku pokryty jest siateczką z polietylenu, zapobiegającą przywieraniu do rany oraz absorbującą niewielką i średnią ilość wysięku. Mają także zaokrąglone brzegi, co zapobiega przypadkowemu odklejaniu. Warstwa zabezpieczająca z papieru silikinowanego ułatwia precyzyjną, bezbolesną i skuteczną aplikację. Dzięki mikroporom w strukturze włókniny opatrunek zapewnia odpowiednią paroprzepuszczalność i zachodzi prawidłowa wymiana gazowa między opatrunkiem a skórą. Opatrunek z wkładem chłonnym jest także hipoalergiczny, dzięki czemu może być stosowany bez obaw u osób ze skłonnościami alergicznymi.
Opatrunek z wkładem chłonnym to niezbędny element wyposażenia każdej apteczki pierwszej pomocy. Dzięki swoim właściwościom pozwala na szybkie i skuteczne zabezpieczenie rany przed wpływem czynników zewnętrznych oraz zapobiega ich zakażeniu. Samoprzylepność opatrunków z wkładem chłonnym umieszczonym centralnie i ich łatwość aplikacji umożliwia szybkie i bezbolesne nałożenie na skórę. Opatrunek ten jest również wytrzymały i posiada dobrą przyczepność, co zapewnia jego stabilność na miejscu aplikacji. Wkład chłonny pokryty siateczką z polietylenu sprawia, że opatrunek nie przywiera do rany i skutecznie absorbuje wydzielający się z niej płyn. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą zadbać o swój stan i szybko wrócić do zdrowia po urazach czy nawet po zabiegach medycznych.