banner

Opatrunki samoprzylepne

Proponujemy różnego typu opatrunki samoprzylepne: włókninowe, hydrożelowe, z parafiną. Ta wygodna forma opatrywania ran cieszy się uznaniem zarówno specjalistów, jak i pacjentów samodzielnie zmieniających sobie opatrunki w warunkach domowych. Dzięki połączeniu w jedną całość właściwego opatrunku (część stykająca się bezpośrednio z raną) i mocowania (część pokryta klejem, którą mocujemy na zdrowej skórze) otrzymujemy komfortowy w stosowaniu opatrunek, gotowy do natychmiastowego użycia.

Jedwabny przylepiec SILKplast 2,5cmx5m 12szt Jedwabny przylepiec SILKplast 2,5cmx5m 12szt
Producent: Zarys
Cena: 27,00 zł (netto: 25,00 zł )
szt.
zobacz więcej

Opatrunki samoprzylepne nie wymagają użycia dodatkowych akcesoriów czy materiałów. Należy pamiętać, że w większości przypadków są to materiały niejałowe: przed założeniem opatrunku samoprzylepnego należy oczyścić ranę i przemyć ją środkiem dezynfekcyjnym. W ten sposób zabezpieczymy się przed powikłaniami.

Taśmy i przylepce medyczne

Alternatywą dla opatrunków samoprzylepnych jest użycie kompresów z włókniny, do których mocowania służą taśmy i przylepce medyczne. Można ich użyć do stabilizacji różnego typu opatrunków pierwotnych, do mocowania drenów, cewników i wszelkich innych rurek medycznych. Produkowane są najczęściej z tkaniny, włókniny lub folii. Niezależnie od użytego materiału, powinny umożliwiać łatwe przenikanie powietrza i pary wodnej, np. dzięki odpowiedniej perforacji. Ważną cechą jest też możliwość dzielenia na części i odrywania bez użycia narzędzi.

Interesującą odmianą przylepca medycznego są tzw. szwy zewnętrzne, czyli samoprzylepne paski do zamykania ran. Działają podobnie jak szwy chirurgiczne: zbliżają do siebie brzegi rany, dzięki czemu możliwe jest jej szybkie zasklepienie. Są szczególnie przydatne przy opatrywaniu niezanieczyszczonych ran ciętych, np. ran pooperacyjnych. W przeciwieństwie do szycia nicią, założenie szwów zewnętrznych nie wymaga nakłuwania skóry, co jest bolesne i stwarza dodatkowe ryzyko zakażenia.

Jak działa samoprzylepny opatrunek z parafiną?

Wartym uwagi materiałem jest opatrunek parafinowy z gazy. Składa się on z bawełnianej siateczki, którą pokrywa warstwa obojętnej dla żywych tkanek parafiny oraz z warstwy chłonnej (opatrunek wtórny). Taka konstrukcja umożliwia swobodne przenikanie wysięku z rany do warstwy chłonnej, a jednocześnie zapobiega przywieraniu opatrunku do rany. Parafina zachowuje plastyczność, nie łączy się z wysiękiem i nie twardnieje. Opatrunek z parafiną można zmienić bez powodowania bólu i bez ryzyka uszkodzenia zdrowiejących tkanek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl