Wypełnienia światłoutwardzalne
Kompozytowe wypełnienia światłoutwardzalne, czyli tzw. białe plomby dentystyczne to obecnie najpopularniejsze materiały do wypełniania ubytków w zębach. Są wybierane przez stomatologów ze względu na uniwersalność zastosowań i komfort pracy, natomiast pacjenci doceniają przede wszystkim ich estetyczny wygląd. Wypełnienia są gładkie, lśniące i idealnie dopasowane do naturalnego koloru szkliwa.
Przykładem nowoczesnego wypełnienia światłoutwardzalnego jest kompozyt Estelite, oferowany w wersji uniwersalnej i do zębów bocznych. Estelite Sigma Quick to kompozyt przeznaczony do stosowania na całym uzębieniu, w tym również na zębach przednich. Owalne drobiny wypełniacza o stałej wielkości 0,2 μm pozwalają uzyskać wypełnienia praktycznie nieodróżnialne od naturalnych zębów. Natomiast do zębów bocznych doskonale nadaje się Estelite Posterior Quick, który zawiera aż 70% wypełniacza, co pozwala ograniczyć do minimum skurcz polimeryzacyjny.
Rodzaje kompozytów stomatologicznych
W naszej hurtowni można zaopatrzyć się w różne wypełnienia kompozytów stomatologicznych, m.in. makrocząsteczkowe, mikrocząsteczkowe oraz hybrydowe. Wartą szczególnej uwagi odmianą materiałów światłoutwardzalnych są również kompozyty nanohybrydowe. Zawierają one cząsteczki nanofilowe i mikrofilowe. Takie połączenie zapewnia niski skurcz polimeryzacyjny, dobrą polerowalność i podwyższoną odporność na ścieranie.
Wśród kompozytów nanohybrydowych znajdziemy materiały przeznaczone do bezpośredniej odbudowy ubytków, ale także do wypełnień pośrednich inlays i onlays. Właściwości mechaniczne kompozytów nanohybrydowych pozwalają też używać ich do wypełniania bruzd i laminowania licówek. Ponadto odznaczają się stabilnością kolorów, co podwyższa ich walory estetyczne i umożliwia użycie w leczeniu zębów przednich.
Kompozyty stomatologiczne flow
Kompozyty typu flow (lub flo) to płynne wypełnienia światłoutwardzalne, które odznaczają się doskonałym zapływaniem we wszystkie zakamarki ubytku. Dzięki temu spada ryzyko pozostawienia pustych przestrzeni i zwiększa się trwałość wiązania z tkankami zęba. Płynna konsystencja wypełnienia praktycznie wyklucza niekorzystne następstwa skurczu polimeryzacyjnego. Wypełnienia światłoutwardzalne typu flow mają świetnie zbalansowaną lepkość: masa jest jednocześnie płynna i na tyle zwarta, aby utrzymać odpowiedni, nadany przez stomatologa kształt.
W tej grupie preparatów warto zwrócić uwagę na wypełnienie Gradia Direct. Kompozyt mikrocząsteczkowy oferowany jest w kilku wersjach o różnej gęstości:
- Gradia Direct Flo (wypełnienie płynne, często używane jako podścielenie wypełnień kompozytowych),
- Gradia Direct LoFlo (płynny kompozyt o wysokiej gęstości, który może być używany do ostatecznej odbudowy ubytków),
- Gradia Direct (kompozyt uniwersalny do odbudowy wszystkich typów ubytków).
Kompozyty Gradia Direct są cenione za bardzo wysoką estetykę i trwałość. Pozwalają na uzyskanie naturalnie wyglądających, niemal niewidocznych wypełnień.
Kiedy warto zastosować kompozyty stomatologiczne flow?
Kompozyty stomatologiczne flow są chętnie wykorzystywane przy mikroinwazyjnych ubytkach klasy I, II oraz III. Sprawdzają się również jako wypełnienie ubytków klasy IV i V, poza tym używa się ich do wypełniania przyszyjkowego, krawędziowego czy stycznego. Zapewniają możliwość odbudowania zębów mlecznych oraz uszczelnienia bruzd. Kompozyty flow odnajdują zastosowanie także w wykonywaniu pierwszej warstwy wypełnienia, zwłaszcza gdy dostęp do ubytku jest utrudniony. Ponadto są stosowane przy tymczasowym szynowaniu zębów. Produkty tego rodzaju ułatwiają wykonywanie wielu prac stomatologicznych, ich działanie często jest nieocenione. Nic więc dziwnego, że artykuły cieszą się dużym zainteresowaniem w naszym sklepie.