banner

Nici i preparaty do retrakcji dziąseł

Retrakcja dziąsła polega na odsunięciu tkanki miękkiej od zęba. W ten sposób można uzyskać dostęp do szczeliny dziąsłowej. Zabieg jest powszechnie stosowany przede wszystkim w protetyce, ale także w ortodoncji, w leczeniu zachowawczym i periodontologii. Dzięki odchyleniu wolnego brzegu dziąsła łatwiejsze staje się leczenie ubytków, założenie licówek porcelanowych lub opracowanie zębów pod przyszłe korony. Retrakcja dziąseł jest zabiegiem koniecznym przy wykonywaniu wycisków zębowych: dzięki lepszemu odsłonięciu zębów można precyzyjniej aplikować masy wyciskowe.

Alustat Foam Alustat Foam
Producent: Cerkamed
Cena: 26,00 zł (netto: 24,07 zł )
Alustat Gel Alustat Gel
Producent: Cerkamed
Cena: 48,00 zł (netto: 44,44 zł )
szt.
zobacz więcej
Alustin 10g Alustin 10g
Producent: Chema
Cena: 18,90 zł (netto: 17,50 zł )
szt.
zobacz więcej
Astringent Pasta Astringent Pasta
Producent: 3M
Cena: 10,00 zł (netto: 9,26 zł )
szt.
zobacz więcej
Nici Best Cord Nici Best Cord
Producent: Cerkamed
Cena: 49,00 zł (netto: 45,37 zł )
szt.
zobacz więcej
Nici retrakcyjne ULTRAPAK Nici retrakcyjne ULTRAPAK
Cena: 43,00 zł (netto: 39,81 zł )
szt.
zobacz więcej
Racestypine płyn 13ml Racestypine płyn 13ml
Producent: Septodont
Cena: 109,00 zł (netto: 100,93 zł )
szt.
zobacz więcej
ViscoStat Clear 1,2ml ViscoStat Clear 1,2ml
Producent: Ultradent
Cena: 29,00 zł (netto: 26,85 zł )
szt.
zobacz więcej

Retrakcja dziąsła nie jest zabiegiem skomplikowanym. Jednak niewłaściwie przeprowadzona może być bolesna, powodować krwawienie lub doprowadzić do wykonania wadliwego wycisku. Decydujący dla końcowego jest wybór metody retrakcji.

Chemiczna i mechaniczna retrakcja dziąseł

Retrakcja dziąseł możemy dokonać przy użyciu specjalnej nici retrakcyjnej (metoda mechaniczna) lub stosując odpowiednie preparaty obkurczające (retrakcja chemiczna). Trzecią opcją jest połączenie metody mechanicznej i chemicznej.

Retrakcja mechaniczna polega na umieszczeniu nici w szczelinie dziąsłowej. Jej zaletą jest to, że nitka częściowo chroni tkanki miękkie przed uszkodzeniem w czasie zabiegów na zębach. Jej wadą jest brak osuszenia szczeliny dziąsłowej.

Retrakcja chemiczna wykorzystuje właściwości substancji obkurczające naczynia krwionośne (np. epinefryna) lub ściągające tkanki (np. chlorek glinu). Działanie obkurczające powoduje ustanie drobnych krwawień i zapewnia suchość pola operacyjnego.

Retrakcja mechaniczno-chemiczna łączy działanie nici retrakcyjnej i środka obkurczającego. Nić nasączoną odpowiednim preparatem można wprowadzić do szczeliny dziąsłowej bez powodowania krwawienia i nadmiernego wysięku.

Alternatywą dla wszystkich opisanych metod jest usunięcie wiertłem nabłonka wyściełającego szczelinę dziąsłową. W ten sposób powstaje miejsce, w które można włażyć bez upychania nić retrakcyjną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium