Nici i preparaty do retrakcji dziąseł
Retrakcja dziąsła polega na odsunięciu tkanki miękkiej od zęba. W ten sposób można uzyskać dostęp do szczeliny dziąsłowej. Zabieg jest powszechnie stosowany przede wszystkim w protetyce, ale także w ortodoncji, w leczeniu zachowawczym i periodontologii. Dzięki odchyleniu wolnego brzegu dziąsła łatwiejsze staje się leczenie ubytków, założenie licówek porcelanowych lub opracowanie zębów pod przyszłe korony. Retrakcja dziąseł jest zabiegiem koniecznym przy wykonywaniu wycisków zębowych: dzięki lepszemu odsłonięciu zębów można precyzyjniej aplikować masy wyciskowe.
Retrakcja dziąsła nie jest zabiegiem skomplikowanym. Jednak niewłaściwie przeprowadzona może być bolesna, powodować krwawienie lub doprowadzić do wykonania wadliwego wycisku. Decydujący dla końcowego jest wybór metody retrakcji.
Chemiczna i mechaniczna retrakcja dziąseł
Retrakcja dziąseł możemy dokonać przy użyciu specjalnej nici retrakcyjnej (metoda mechaniczna) lub stosując odpowiednie preparaty obkurczające (retrakcja chemiczna). Trzecią opcją jest połączenie metody mechanicznej i chemicznej.
Retrakcja mechaniczna polega na umieszczeniu nici w szczelinie dziąsłowej. Jej zaletą jest to, że nitka częściowo chroni tkanki miękkie przed uszkodzeniem w czasie zabiegów na zębach. Jej wadą jest brak osuszenia szczeliny dziąsłowej.
Retrakcja chemiczna wykorzystuje właściwości substancji obkurczające naczynia krwionośne (np. epinefryna) lub ściągające tkanki (np. chlorek glinu). Działanie obkurczające powoduje ustanie drobnych krwawień i zapewnia suchość pola operacyjnego.
Retrakcja mechaniczno-chemiczna łączy działanie nici retrakcyjnej i środka obkurczającego. Nić nasączoną odpowiednim preparatem można wprowadzić do szczeliny dziąsłowej bez powodowania krwawienia i nadmiernego wysięku.
Alternatywą dla wszystkich opisanych metod jest usunięcie wiertłem nabłonka wyściełającego szczelinę dziąsłową. W ten sposób powstaje miejsce, w które można włażyć bez upychania nić retrakcyjną.