Akcesoria i preparaty do dezynfekcji rąk
Spraye i preparaty do dezynfekcji rąk, w które można zaopatrzyć się w naszej hurtowni, są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych w placówkach służby zdrowia. Używane są przed przystąpieniem do badania, przed zabiegami medycznymi, w tym szczególnie operacjami chirurgicznymi. Można je też stosować w warunkach domowych i we wszystkich sytuacjach, w których chcemy uniknąć przeniesienia na dłoniach materiału zakaźnego. Warto wykorzystać akcesoria do dezynfekcji skóry, np. szczoteczki, myjki czy pumeks. Dzięki nim łatwiej pozbędziemy się uporczywych zabrudzeń.
Płyny do dezynfekcji rąk są bardzo skuteczne – pod warunkiem prawidłowego wykonania czynności dezynfekcyjnych. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej ochrony, to na zdezynfekowane ręce powinniśmy założyć rękawiczki nitrylowe lub lateksowe.
Chirurgiczna dezynfekcja rąk preparatami Velodes
Preparaty do dezynfekcji rąk Velodes są przeznaczone do zastosowań medycznych, ale także przy pracy z żywnością (również do dezynfekcji powierzchni gładkich), w miejscach użyteczności publicznej i w warunkach domowych. Produkty Velodes są pomocne w neutralizacji prątków gruźlicy, drożdżaków, wirusów (w tym z grup Vaccinia, BVDV, HIV, HBV, HCV i SARS-Cov-2).
Skuteczność preparatu zależy w dużym stopniu od sposobu dezynfekcji. Przy higienicznej dezynfekcji rąk powinniśmy wylać na dłonie 3 ml preparatu i wcierać przez 15 sekund, a następnie powtórzyć czynność. Dezynfekcja chirurgiczna przebiega podobnie, lecz wcieramy preparat dwa razy po 45 sekund i cały czas nawilżamy dłonie. Przed dezynfekcją dłonie należy dokładnie umyć.
Najczęstsze błędy popełniane przy myciu i dezynfekcji rąk
Staranne i częste mycie rąk jest podstawową formą profilaktyki chorób bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych. Popularne choroby brudnych rąk to: wirusowe zapalenie wątroby (typu A), grypa, tasiemczyca, salmonelloza i włośnica. Staranne mycie rąk skutecznie chroni nas nie tylko przed zachorowaniem, ale też zapobiega zakażaniu innych osób.
Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt krótkie mycie rąk. Inne typowe błędy to zbyt mała porcja preparatu odkażającego lub mycie rąk w biżuterii. Wiele osób nie zna też skutecznych technik mycia i dezynfekcji dłoni.
Jakie są skuteczne techniki mycia i dezynfekcji rąk?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca mycie rąk według schematu Ayliffe’a. Aplikujemy odpowiednią porcję mydła lub preparatu dezynfekcyjnego do wnętrza dłoni i wykonujemy kolejno następujące czynności:
- pocieramy o siebie wewnętrzne strony dłoni, a następnie grzbiet każdej dłoni wewnętrzną stroną dłoni przeciwnej,
- ustawiamy dłonie wnętrzem do siebie z rozłożonymi palcami i pocieramy w taki sposób, aby umyć boczne części palców,
- pocieramy część grzbietową lewej dłoni częścią wewnętrzną prawej dłoni i na odwrót, starając się wsuwać rozłożone palce dłoni pomiędzy siebie,
- zginamy palce obu dłoni i „zahaczamy” o siebie, a następnie pocieramy grzbiety zgiętych palców jednej dłoni o wnętrze drugiej,
- myjemy kciuki: palcami prawej dłoni chwytamy lewy kciuk i wykonujemy ruchy dokręcania-odkręcania (półobrót w lewo, półobrót w prawo), a następnie zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność,
- łączymy opuszki palców prawej dłoni i pocieramy ruchem kolistym o wnętrze lewej dłoni, a następnie zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność.
Każdą z sześciu opisanych czynności należy powtórzyć minimum pięć razy. Jeżeli w trakcie mycia i dezynfekcji dojdzie do kontaktu z przedmiotem lub substancją mogącą zawierać drobnoustroje, cały proces najlepiej jest powtórzyć. Aby zapewnić sobie profesjonalne warunki do mycia rąk, warto zadbać o odpowiednie dozowniki środków myjących i krany, które pozwalają na obsługę bez dotykania dłońmi. Podstawowe znaczenie dla skuteczności dezynfekcji ma też staranne przycięcie paznokci i usunięcie tipsów.