banner

Preparaty i akcesoria do dezynfekcji skóry

Spraye, żele i płyny do dezynfekcji rąk, w które można zaopatrzyć się w naszej hurtowni, są dedykowane do zastosowań profesjonalnych w placówkach służby zdrowia: do użycia przed przystąpieniem do badania, wykonywania zbiegów medycznych, a szczególnie operacji chirurgicznych. Nie przeszkadza to temu, że można je stosować również w warunkach domowych. Preparaty dezynfekcyjne, oparte głównie na alkoholu etylowym i pochodnych chlorheksydyny, są bardzo skuteczne – pod warunkiem prawidłowego wykonania czynności dezynfekcyjnych. Jednym z bardzo popularnych, profesjonalnych preparatów do odkażania skóry na bazie etanolu jest AHD 1000. Z kolei przykładem środka dezynfekcyjnego z chlorheksydyną (diglukonianem chlorheksydyny) jest dostępny w naszej hurtowni Manusan.

Najczęstsze błędy popełniane przy myciu i dezynfekcji rąk

Mycie rak jest podstawową formą profilaktyki chorób bakteryjnych i wirusowych oraz pasożytniczych. Najpopularniejsze “choroby brudnych rąk” to: wirusowe zapalenie wątroby (typu A), grypa, tasiemczyca, salmonelloza czy włośnica. Staranne mycie rąk skutecznie chroni nas przed wieloma groźnymi zakażeniami, szczególnie w podroży, w nagle zmienionym, obcym środowisku bakteriologicznym.

Pytanie o to, jak myjemy ręce – jak często, jak długo, jak starannie – jest jak najbardziej uzasadnione. Okazuje się, że bardzo często popełniamy podstawowe błędy przy myciu i dezynfekcji dłoni: mycie trwa za krótko, porcja preparatu jest zbyt mała (lub zostaje on niepotrzebnie rozcieńczony w wyniku aplikacji na mokrą skórę), nie zdejmujemy biżuterii (pierścionki, bransoletki, zegarki). Wiele osób nie zna też skutecznych technik mycia i dezynfekcji dłoni.

Jakie są skuteczne techniki mycia i dezynfekcji rąk?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie zaleca stosowanie tzw. schematu Ayliffe’a, czyli 6-etapowej procedury mycia i dezynfekcji rąk. Po aplikacji odpowiedniej porcji preparatu dezynfekcyjnego do wnętrza dłoni, wykonujemy następujące czynności:

1. pocieramy o siebie wewnętrzne strony dłoni, a następnie grzbiet każdej dłoni wewnętrzną stroną dłoni przeciwnej,

2. ustawiamy dłonie wnętrzem do siebie z rozłożonymi palcami i pocieramy w taki sposób, aby umyć boczne części palców,

3. pocieramy część grzbietową lewej dłoni częścią wewnętrzną prawej dłoni i na odwrót, starając się wsuwać rozłożone palce dłoni pomiędzy siebie,

4. zaginamy palce obu dłoni i “zahaczamy” o siebie, a następnie pocieramy grzbiety zagiętych palców jednej dłoni o wnętrze drugiej,

5. myjemy kciuki: palcami prawej dłoni chwytamy lewy kciuk i wykonujemy ruchy dokręcania-odkręcania (półobrót w lewe, półobrót w prawo), a następnie zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność,

6. łączymy opuszki palców prawej dłoni i pocieramy ruchem kolistym o wnętrze lewej dłoni, a następnie zmieniamy dłonie i powtarzamy czynność.

W przypadku schematu Ayliffe’a nie jest istotne, jak długo trwa mycie rąk, lecz staranność przeprowadzenia zabiegu: każdą z 6 opisanych czynności należy powtórzyć minimum 5 razy. Jeżeli w trakcie mycia i dezynfekcji dojdzie do kontaktu z przedmiotem czy substancją mogącą zawierać drobnoustroje, cały proces najlepiej jest powtórzyć. Aby zapewnić sobie profesjonalne warunki przeprowadzenia mycia rąk, warto zadbać o akcesoria do dezynfekcji skóry, takie jak odpowiednie dozowniki, pozwalające na obsługę bez użycia dłoni. Podstawowe znaczenie dla skuteczności dezynfekcji ma też stosowanie specjalistycznych, mających potwierdzoną skuteczność preparatów do dezynfekcji skóry.

Phago'Gel 700ml  żel do chirurgicznej dezynfekcji rąk Phago'Gel 700ml żel do chirurgicznej dezynfekcji rąk
Producent: Medilab
Cena: 35,00 zł (netto: 32,41 zł )
szt.
zobacz więcej
Velodes Soft 500ml Velodes Soft 500ml
Producent: Medisept
Cena: 17,50 zł (netto: 16,20 zł )
szt.
zobacz więcej
Velodes Soft 5L płyn do chirurgicznej dezynfekcji rąk Velodes Soft 5L płyn do chirurgicznej dezynfekcji rąk
Producent: Medisept
Cena: 89,00 zł (netto: 82,41 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl