Niejałowe kompresy włókninowe
Niejałowe kompresy włókninowe są popularnym materiałem opatrunkowym ogólnego stosowania. Wielowarstwowa włóknina odznacza się bardzo dużą chłonnością. Dzięki temu doskonale nadaje się zarówno do zbierania, jak i rozprowadzania wszelkiego rodzaju substancji płynnych. Kawałki włókniny, przycięte na wymiar zapewniają łatwe dopasowanie do wielkości powierzchni, na której mają być stosowane. Wartą podkreślenia zaletą kompresów włókninowych jest ich bardzo atrakcyjna cena.
Kompresy niejałowe można stosować tylko w roli mechanicznej bariery ochronnej. Przydają się też do celów higienicznych: do nawilżenia, czyszczenia narzędzi i sprzętu oraz przecierania skóry środkami odkażającymi. Aby stosować kompresy włókninowe bezpośrednio na rany, należy je poddać sterylizacji, czyli wyjałowieniu. Bez takiego przygotowania mogą być potencjalnym źródłem zakażenia.
Jak wyjałowić opatrunki włókninowe?
Niejałowe opatrunki włókninowe zaleca się sterylizować z zastosowaniem pary wodnej, chemicznie (z użyciem tlenku etylenu) lub radiacyjnie. Najwygodniejsze przy wyjaławianiu jednorazowych materiałów opatrunkowych jest zastosowanie radapertyzacji, czyli sterylizacji z użyciem promieniowania jonizującego. Zaletą sterylizacji metodami radiacyjnymi jest to, że nie wiąże się ona z działaniem wysokiej temperatury. Promieniowanie w żaden sposób nie wpływa na strukturę i właściwości mechaniczne włókniny medycznej. Równie skuteczną sterylizację można przeprowadzić także w autoklawach parowych.
Przeznaczone do wyjałowienia kompresy gazowe należy wyjąć z oryginalnych opakowań i przełożyć do rękawów i torebek do sterylizacji. Ustawienie parametrów autoklawów powinno być zgodne z zaleceniami producenta środków opatrunkowych.