Wypełnienia stomatologiczne
Wypełnienia stomatologiczne stosowane są jako zastępstwo tkanek zęba, usuniętych w trakcie leczenia lub utraconych na skutek urazów mechanicznych. Można ich używać do wypełniania niewielkich ubytków, do odtwarzania koron i odbudowy całych zębów. Współczesne wypełnienia odznaczają się dużą trwałością. Większość z nich pozwala na szczelne wypełnienie opracowanych ubytków i estetyczne wykończenie powierzchni zęba.
Wypełnienia stomatologiczne można podzielić ze względu na skład, sposób utwardzania, właściwości mechaniczne i trwałość. Nasza hurtownia oferuje wszystkie typy tych produktów. Posiadamy tradycyjne amalgamaty, kompozyty chemoutwardzalne i najpowszechniej stosowane wypełnienia światłoutwardzalne. Dostarczamy cementy glasjonomerowe i fleczery (cementy tymczasowe). W naszej ofercie nie zabrakło też materiałów nowej generacji, na czele z kompozytami nanohybrydowymi oraz płynnymi wypełnieniami światłoutwardzalnymi.
Przykłady materiałów stomatologicznych do wypełnień
Istnieje wiele materiałów wykorzystywanych do wypełnień zębów. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, ponieważ specjalistom zależy na stosowaniu bezpiecznych, skutecznych i wygodnych produktów. Dzięki nim można uzyskać trwałe oraz estetyczne wypełnienia, wpływające pozytywnie na wygląd uśmiechu. Wśród nowoczesnych materiałów stomatologicznych do wypełnień znajdują się:
- amalgamat – bardzo wytrzymały i stosunkowo tani rodzaj wypełnienia, ale obecnie niewiele osób się na niego decyduje ze względu na mało estetyczny wygląd. Stosowany jest najczęściej do zębów, znajdujących się z tyłu,
- materiały kompozytowe – popularne wypełnienia wykonywane z mieszanki tworzyw sztucznych. Cechują się trwałością, niewielką inwazyjnością podczas leczenia, a także wysoką estetyką. Bardzo ładnie się prezentują, są niemalże niewidoczne,
- glasjonomery – wyróżniają się głównie dobrym przyleganiem adhezyjnym do szkliwa oraz zębiny. Warto jednak zaznaczyć, że materiał wykazuje też kruchość i porowatość, dlatego nie jest uważany za najlepszy,
- kompomery – łączą w sobie cechy zarówno kompozytu, jak i glasjonomeru. Są plastyczne, solidne i uniwersalne, co stanowi ich największą zaletę. Wykorzystuje się je głównie podczas plombowania zębów mlecznych.
Co decyduje o wyborze typu wypełnienia dentystycznego?
O wyborze materiału decyduje kilka czynników, z których priorytetowe znaczenie ma trwałość i walory estetyczne wypełnienia. W celu wypełnienia ubytku w przednich zębach najlepsze okazują się wypełnienia kompozytowe utwardzane światłem. Ich wielką zaletą jest długi czas otwarcia. Dzięki temu można bardzo starannie opracować formę zęba.
Kompozyty zapewniają też bardzo dokładne dopasowanie koloru wypełnienia do naturalnej barwy szkliwa. Na przeciwnym biegunie sytuują się wypełnienia amalgamatowe. Ze względu na niskie walory estetyczne nie nadają się do zastosowania w przednich zębach. Amalgamat jest materiałem atrakcyjnym kosztowo i bardzo trwałym, co jest jego niewątpliwą zaletą. Należy też pamiętać, że trwałość wypełnień zależy w równym stopniu od rodzaju użytego materiału i jakości wykonania.
Wskazaniem do wyboru określonego typu wypełnienia stomatologicznego może być też wiek pacjenta. Np. do leczenia zębów mlecznych wykorzystywane są przede wszystkim cementy glasjonomerowe. Inną ważną przesłanką jest przewidywany czas użytkowania: nieuzasadnione jest stosowanie trwałych wypełnień np. do zamykania kanałów zębowych na czas leczenia. Do tego celu stosowane są specjalne cementy tymczasowe, nazywane fleczerami.