Jak aplikować płyn do dezynfekcji powierzchni?

Jak aplikować płyn do dezynfekcji powierzchni?

Sposób i miejsca aplikacji decydują w dużej mierze o tym, czy uda się w pełni wykorzystać skuteczność preparatów do dezynfekcji powierzchni. Fizyczną niemożliwością jest zdezynfekowanie wszystkich powierzchni i sprzętów. Jednak można tak wybrać obszary do dezynfekcji, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w danej przestrzeni. Dowiedz się, jak to zrobić.

Wszystkie opisane w artykule czynności dezynfekcyjne należy wykonywać w ubraniu ochronnym oraz z zastosowaniem środków ochrony dróg oddechowych i rąk. Podstawowe wyposażenie to: fartuch, rękawiczki nitrylowe lub lateksowe oraz maska KN95 – wielorazowa lub jednorazowa. Na obuwie warto założyć jednorazowe kapcie ochronne.

Najpierw sprzątanie, potem dezynfekcja 

Aplikowanie środków dezynfekcyjnych na przedmioty i powierzchnie silnie zabrudzone, np. zakurzone, tłuste, pokryte zastarzałym brudem, może nie przynieść oczekiwanego efektu. W brudzie znajduje się wiele czynników chorobotwórczych, w tym drobnoustroje i roztocza kurzu, które żywią się złuszczonym naskórkiem, włosami oraz innymi cząstkami organicznymi. Łatwiejsze i skuteczniejsze jest ich usuwanie mechaniczne niż próba unieszkodliwienia w złogach zanieczyszczeń.

Sprzątanie należy rozpocząć od starannego odkurzania wszystkich dostępnych miejsc. Do tego celu najlepiej użyć odkurzaczy z filtrami HEPA, które zapewniają najlepsze zatrzymywanie nawet bardzo drobnych pyłów. Następnym krokiem jest staranne mycie wszystkich trwałych, odpornych na wodę powierzchni, w tym szczególnie podłóg, okien, frontów mebli czy glazury. 

Sprzątanie zawsze powinno przebiegać od góry do dołu, czyli od sufitów (przecieranie oświetlenia) poprzez ściany i meble do podłogi. Należy pamiętać o starannym myciu armatury i opróżnianiu koszy na śmieci. Wszystkie akcesoria używane do sprzątania, np. mopy i ścierki, powinny być używane tylko raz – przed kolejnym sprzątaniem należy je wyprać i zdezynfekować.

Gdzie i jak aplikować płyn do dezynfekcji powierzchni?

Aby uniknąć przenoszenia materiału zakaźnego, należy zdezynfekować powierzchnie i przedmioty, które najczęściej wchodzą w kontakt z dłońmi osób korzystających z danego pomieszczenia. Lista miejsc, w których należy zaaplikować płyn do dezynfekcji powierzchni, obejmuje włączniki światła, klamki, uchwyty, krany, meble (biurka, stoły), maszyny i urządzenia (AGD, RTV, IT). Wyliczone powierzchnie należy dezynfekować codziennie i doraźnie, w przypadku podejrzenia, że doszło do kontaktu z materiałem zakaźnym.

Najwygodniejszym sposobem aplikacji środków dezynfekujących są pojemniki z atomizerami i jednorazowe ściereczki nasączone odpowiednim preparatem biobójczym. Najczęściej stosowanym składnikiem środków odkażających są alkohole, a ponadto nadtlenek wodoru (woda utleniona w odpowiednim stężeniu), podchloryn sodu czy izopropanol. Należy sprawdzić skład oraz informacje producenta o skuteczności i szybkości działania konkretnego specyfiku. W naszej hurtowni znajdziesz preparaty, które wykazują skuteczność już po kilku sekundach od aplikacji. Na ocenę środka odkażającego rzutują też jego właściwości myjące i przyjemny zapach. 

Sprzątanie i dezynfekcja w czasach COVID-19

Na zakończenie warto podkreślić, że staranne sprzątanie i dezynfekcja powierzchni jest jednym z podstawowych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Regularnie stosowanie preparatów odkażających dotyczy nie tylko obiektów ochrony zdrowia, lecz także miejsc, w których odbywa się kwarantanna.

Osoby, które nie zajmują się na co dzień odkażaniem, mogą przeprowadzić ten zabieg w pełni profesjonalnie. Warunkiem jest zastosowanie odpowiednich środków dezynfekujących i przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • dezynfekcja według planu – odkażanie powinno być przeprowadzone metodycznie, na zasadzie „odhaczania” kolejnych punktów i zachowania kolejności działań – dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko pominięcia jakichś istotnych miejsc,
  • środki ochrony osobistej – zawsze należy stosować środki ochrony osobistej – najlepiej jednorazowe, które można wyrzucić po zakończeniu dezynfekcji,
  • samodzielna dezynfekcja – o ile tylko stan zdrowia na to pozwala, to osoba zakażona powinna sama dezynfekować pomieszczenia, w których odbywa kwarantannę: w ten sposób można skutecznie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia. 

W naszej hurtowni znajdziesz wszystkie preparaty i akcesoria do prowadzenia dezynfekcji powierzchni. Zaopatrzysz się też w płyny do dezynfekcji rąk Velodes, preparaty przeznaczone do odkażania narzędzi medycznych, a także jednorazowe fartuchy, rękawiczki ochronne i maseczki.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl