
Leczenie kanałowe jest sposobem na ocalenie zęba, którego miazga uległa nieodwracalnemu stanowi zapalnemu. Materiały, narzędzia i preparaty endodontyczne tworzą jeden z najważniejszych działów naszej oferty. W artykule prezentujemy artykuły niezbędne na wszystkich etapach leczenia kanałowego – od otwarcia kanałów po odbudowę korony zęba.
Leczenie kanałowe jest złożonym procesem, którego celem jest usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi i ocalenie naturalnego zęba. Sukces działań lekarza stomatologa zależy w pierwszym rzędzie od jego wiedzy i doświadczenia. Jednak równie ważne jest to, czy trafnie dobierze urządzenia do endodoncji, masy wypełniające oraz preparaty do oczyszczania, opracowywania i naprawy tkanek zęba. Omawiamy kolejne etapy leczenia endodontycznego oraz potrzebne do jego wykonania komponenty i narzędzia, które znajdziesz w naszej hurtowni.
Otwarcie kanałów zębowych
Wszystkie zabiegi związane z leczeniem kanałowym należy poprzedzić prześwietleniem zęba. Zdjęcie RTG lub tomografia komputerowa pozwalają ustalić liczbę i dokładny przebieg kanałów. To kluczowa informacja, niezbędna do poprawnego przeprowadzenia zabiegu.
Pierwszym etapem leczenia jest otwarcie kanałów. Do lokalizacji ich wyjścia można użyć specjalnych preparatów, a do fizycznego poszukiwania narzędzi nazywanych openerami. Po zlokalizowaniu i poszerzeniu ujścia do kanału rozpoczyna się proces usuwania zainfekowanej lub objętej martwicą miazgi.
Czyszczenie kanału jest zazwyczaj bardzo bolesne, dlatego trzeba odpowiednio przygotować ząb, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. W tym celu można zatruć miazgę, czyli zdewitalizować żywą tkankę lub wykonać znieczulenie miejscowe. Druga opcja pozwala przeprowadzić leczenie kanałowe w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście szybkość leczenia zależy także od liczby kanałów i ich przebiegu.
Opracowanie kanałów zębowych
Po usunięciu miazgi przychodzi czas na opracowanie kanału zęba przy użyciu pilników endodontycznych. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór pilników ręcznych i maszynowych do poszerzania i profilowania kanałów zębowych. Odpowiednie dobranie średnicy i elastyczności pilnika zapobiega uszkodzeniom zęba i zmniejsza ryzyko złamania narzędzia w kanale.
Celem tego etapu leczenia jest dotarcie do wierzchołka kanału korzeniowego i staranne oczyszczenie go z resztek miazgi. Błędna ocena głębokości kanału może doprowadzić do pozostawienia materiału zakaźnego lub przebicia się poza korzeń zęba. W tym drugim przypadku może dojść do przeniesienia się zakażenia do tkanek okołozębowych. Perforacja korzenia jest szczególnie groźna w pierwszej fazie usuwania zmienionej chorobowo miazgi, która jest materiałem silnie zakaźnym. Jeżeli drobnoustroje nie zostaną zneutralizowane, proces zapalny rozwijający się w ozębnej może doprowadzić do utraty zęba.
Opracowywany kanał korzeniowy należy intensywnie płukać środkami antyseptycznymi, aby usunąć resztki materiału zakaźnego i unieszkodliwić wszelkie drobnoustroje. Niedokładne oczyszczenie kanału może zakończyć się stanem zapalnym i ponownym leczeniem kanałowym. Zabieg reendo jest kosztowny i stwarza ryzyko osłabienia lub uszkodzenia naturalnych tkanek zęba.
Wypełnienie gutaperką
Opracowane kanały należy szczelnie wypełnić. Do tego celu najczęściej stosowana jest gutaperka – materiał pochodzenia naturalnego, produkowany z soku mlecznego gutaperkowca i innych gatunków drzew sączyńcowatych. W trakcie leczenia endodontycznego stosowane są gotowe ćwieki z gutaperki. Stomatolog aplikuje wypełniacz do kanału przy użyciu rozpychaczy (upychadeł). Można to wykonać na zimno lub po uplastycznieniu termicznym (podgrzaniu w specjalnym urządzeniu)
Celem stosowania gutaperki jest dokładne uszczelnienie kanału, pozbycie się wszystkich wolnych przestrzeni. Wypełnienie stomatologiczne zapobiega dostawaniu się w głąb zęba śliny, pokarmów i innych zanieczyszczeń, które są pożywką dla bakterii chorobotwórczych. Poprawną aplikację gutaperki zazwyczaj potwierdza się poprzez wykonanie zdjęcia RTG.
Odtworzenie korony zęba
Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest rekonstrukcja korony zęba. Jej efektem powinno być przywrócenie pierwotnych funkcji (żucie) oraz formy i wyglądu zęba – odbudowa nie powinna odróżniać się kolorem od naturalnego szkliwa. Do wykonania tego etapu leczenia kanałowego przeznaczone są specjalne światłoutwardzalne kompozyty do odbudowy zrębu zęba. Zapewniają one dużą odporność na presję mechaniczną, ścieranie i przebarwienia.
Ząb leczony kanałowo może służyć przez resztę życia pacjenta. Jeżeli wszystkie etapy zabiegu zostały wykonane poprawnie, martwy ząb nie ustępuje w niczym żywemu. Niestety, podobieństwa dotyczą też podatności na próchnicę: martwe zęby, wbrew obiegowemu przekonaniu, nie są wolne od zmian próchniczych. Dlatego o zęby leczone kanałowo należy dbać tak samo, jak o zęby zdrowe – regularnie szczotkować, usuwać kamień i piaskować.