Sposoby kontroli procesów sterylizacji

Sposoby kontroli procesów sterylizacji

Precyzyjna sterylizacja wielorazowych narzędzi, a także wszelkich akcesoriów medycznych jest oczywiście wymagana. Zapewnia ona bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów oraz operacji. Jedną z metod sterylizacji jest poddawanie materiałów działaniu wysokiej temperatury i pary wodnej. W poniższym tekście skupiamy się na sposobach kontroli procesów sterylizacji. Dzięki nim można się upewnić, czy dane narzędzia są odpowiednio wyczyszczone.

Aby przeprowadzić skuteczną i precyzyjną sterylizację narzędzi i innych akcesoriów medycznych, konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie materiały. Ułatwiają one nie tylko wykonanie tej czynności, ale również upewnienie się, czy wszystkie artykuły zostały właściwie wyczyszczone i nadają się do dalszego użytku. Do sprawnego wykonania procesu wyjałowienia, a także uzyskania zapewnienia, że sprzęty są sterylne, przydają się testy paskowe do sterylizacji parą wodną oraz rękawy i specjalne torebki.

Wskaźniki wykorzystywane w kontroli procesów sterylizacji

Obecnie w kontroli procesów sterylizacji najczęściej wykorzystuje się cztery typy wskaźników. Dzięki nim możliwe jest potwierdzenie, że wszelkie akcesoria są właściwie wyjałowione. Niemożliwe jest sprawdzenie tego w inny sposób, ponieważ po sterylizacji narzędzia umieszcza się w specjalnych, szczelnie zamykanych torebkach lub rękawach. Wskaźniki do kontroli procesów sterylizacji okazują się wystarczające do potwierdzenia, że dane akcesoria są odpowiednio wyczyszczone i nadają się do dalszego użytku.

Na rynku dostępne są różne testy służące kontroli sterylizacji. Najczęściej jednak wykorzystuje się cztery typy wskaźników: I, IV, V oraz VI. Im wyższy numer, tym wyższy także stopień zaawansowania kontroli. Testy typu I stosowane są do potwierdzenia wyjałowienia akcesoriów, bez weryfikacji parametrów procesu. Umieszcza się je na zewnętrznej stronie opakowania. Wskaźniki typu IV są wieloparametrowe, pozwalają określić zarówno temperaturę, jak i czas. Testy typu V umożliwiają również ocenę obecności pary, natomiast wskaźniki typu VI mają jeszcze jedną zaletę – zapewniają wiarygodną informację na temat skuteczności penetracji sterylizowanego narzędzia za pomocą pary wodnej. Są uznawane za najdokładniejsze.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl