Czy żele i pasty wybielające Opalescence można stosować w domu?

Wybielanie nakładkowe jest bardzo popularnym i skutecznym sposobem poprawy estetyki uzębienia. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem preparaty do rozjaśniania szkliwa, w tym żele wybielające Opalescence, powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem stomatologa. Dotyczy to szczególnie środków o wyższych stężeniach substancji wybielającej. Nie mniej ważnym argumentem jest to, że wybielanie przeprowadzone w gabinecie ma o wiele większą skuteczność od domowego.

Nawet pasta wybielająca Opalescence, podtrzymująca efekt rozjaśnienia, powinna być stosowana pod opieką specjalisty, w gabinecie stomatologicznym. 

 

Preparatów wybielających z nadtlenkiem wodoru nie należy używać w warunkach domowych

Wszystkie preparaty wybielające, które zawierają ponad 0,1% nadtlenku wodoru (H2O2) są przeznaczone do stosowania wyłącznie przez stomatologów. Najczęściej substancją aktywną jest nadtlenek karbamidu, który w zetknięciu ze śliną uwalnia nadtlenek wodoru. Dostępne żele do wybielania zębów Opalescence zawierają stężenie nadtlenku wodoru, które sprawia, że może je aplikować wyłącznie stomatolog. Odradza się stanowczo prowadzenie wybielania samodzielnie, w warunkach domowych. 

Tylko lekarz dentysta będzie mógł ocenić stan pacjenta – kondycję uzębienia oraz następstwa trwających lub przebytych chorób – i podjąć decyzję o doborze odpowiedniego specyfiku oraz sposobie dawkowania. Wybielania nie zaleca się przeprowadzać u osób, które nie ukończyły 18. roku życia, a także u kobiet w ciąży i karmiących. Przeciwwskazaniem do rozjaśniania szkliwa jest też m.in. cukrzyca i choroba Parkinsona.

Przesłanka prawna nie jest jedynym argumentem przeciwko zabiegom wybielania stosowanym w warunkach domowych i bez fachowego nadzoru.

 

Nakładka wykonana przez stomatologa jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza

Wybielanie przy użyciu żelu Opalescence przeprowadzamy tzw. metodą nakładkową. Pierwszą czynnością jest wykonanie nakładek na łuki zębowe z tworzywa termokurczliwego. W tym celu należy zagotować w naczyniu wodę, zestawić z palnika i zanurzyć w niej na około 5 sekund kształtki z tworzywa, chroniąc je przed sklejeniem się. Uplastycznione tworzywo zakładamy szczelnie na łuki zębowe i starannie dociskamy – w taki sposób, aby materiał otoczył dokładnie wszystkie zęby. Utrzymujemy nakładkę w jamie ustnej przez około 30 sekund, a następnie ostrożnie zdejmujemy i chłodzimy pod zimną wodą. Opisane czynności powtarzamy z drugim łukiem zębowym. Po wykonaniu wycisków możemy przyciąć tworzywo w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować je do kształtu zębów. W tak przygotowane formy aplikujemy żel wybielający i zakładamy na zęby. 

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że wykonane przez stomatologa nakładki będą o wiele lepiej dopasowane od tych, które jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie. W efekcie będą wygodniejsze w noszeniu i zapewnią dobre dotarcie żelu wyłącznie do powierzchni szkliwa, bez ryzyka wywołania podrażnień dziąseł. Optymalne dopasowanie pozwoli też na łatwiejsze utrzymanie nakładek na zębach w czasie snu oraz w ciągu dnia.

Po wykonaniu i dopasowaniu nakładek stomatolog, w porozumieniu z klientem, ustala plan wybielania. Po pierwszej aplikacji żelu Opalescence w gabinecie, następne możemy wykonać samodzielnie w domu. Taki model kuracji zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, a jednocześnie wygodę. Przez cały czas trwania zabiegu jesteśmy pod fachową opieką. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości możemy liczyć na natychmiastową konsultację i ewentualną interwencję stomatologiczną.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl