G-Premio Bond jest jednym z najnowocześniejszych bondów o doskonałej skuteczności. Pozwala wytwarzać wiązania z wieloma różnymi typami wypełnień. Można go stosować do odbudów bezpośrednich, napraw zniszczonych zębów, a także w leczeniu nadwrażliwości. G-Premio Bond jest preparatem realnie uniwersalnym, a przy tym bardzo wygodnym w stosowaniu i wydajnym.
Pierwsze generacje bondów stomatologicznych były preparatami dwuskładnikowymi. Najpierw należało przeprowadzić wytrawianie osobnym preparatem, następnie zastosować primer, a na końcu żywicę klejącą. Najnowsze generacje bondów nie wymagają zastosowania oddzielnych wtrawiaczy. Dzięki temu udaje się uniknąć zbyt głębokiego wytrawiania zębiny, a w efekcie nie pojawia się nadwrażliwość pozabiegowa.
Jakie jest zadanie bodu?
Najważniejszym zadaniem każdego bondu jest stworzenie warstwy przejściowej, łącznika pomiędzy tkankami zęba materiałem wypełnienia. Kompozytowe wypełnienia stomatologiczne nie tworzą trwałych, szczelnych połączeń z tkankami zęba. Dlatego pomiędzy wypełnienie a tkankę zęba należy wprowadzić substancję, która zapewni trwale i szczelnie połączenie. To jest właśnie zadanie dla bondu. Jego zadaniem jest mechaniczne połączenie z tkankami zęba i chemiczne z wypełnieniem. Aby do tego doszło, tkanka zęba musi zostać odpowiednio wytrawiona: muszą w niej powstać mikrozagłębienia, które stworzą możliwość do wniknięcia bondu i wytworzenia trwałego połączenia. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można zastosować wypełnienie kompozytowe.
Szczelność połączenia tkanek zęba i wypełnienia jest koniecznym warunkiem skuteczności leczenia. W nieszczelności wnikają drobnoustroje, co w krótkim czasie kończy się powstawaniem ognisk próchnicy. Równie istotne znaczenie ma szczelność przy klejeniu licówek czy koron ceramicznych.
5 cech idealnego bondu stomatologicznego
Aby przekonać się, jak wyśrubowane wymagania spełnia G-Premio Bond, wystarczy zastanowić się, jakie cechy powinien mieć bond idealny. Oto 5 najważniejszych cech, które musi posiadać idealny lub zbliżony do ideału bond stomatologiczny:
- wykluczenie ryzyka debondingu – G-Premio Bond posiada opatentowany skład oparty na trzech monomerach funkcyjnych (4-MET, MDP i MDTP), które gwarantują równie silną adhezję do tkanek zęba, jak też do materiałów kompozytowych, porcelany, metali (także do metali szlachetnych) oraz tlenku cyrkonu i tlenku glinu,
- łączenie bez przebarwień – bond powinien eliminować przebarwienia, które zazwyczaj są następstwem hydrolizy – G-Premio Bond wyklucza hydrolizę: dzięki doskonałej penetracji i rozpływności oraz zastosowaniu nanowypełniaczy pozwala wytworzyć niezwykle cienką, a jednocześnie silnie wiążącą, doskonale szczelną warstwę,
- skuteczne zapobieganie nadwrażliwości – błędy w wytrawieniu zębiny prowadzą do nadwrażliwości pozabiegowej, która jest trudna w leczeniu – w przypadku samowytrawiania z użyciem G-Premio Bond kanaliki zębinowe są otwarte tylko nieznacznie, natomiast w technice wytrawiania całkowitego dochodzi do pełnej infiltracji kanalików przez doskonale rozpływny preparat,
- długi czas otwarcia – czas pracy G-Premio Bond wynosi około 7 minut: tyle czasu stomatolog ma na przeprowadzenie procedury: od momentu odmierzenia preparatu do zakończenia aplikacji,
- szybkość pracy – przeprowadzenie bondowania przy użyciu G-Premio Bond trwa od 25 sekund przy samowytrawianiu do 50 sekund przy wytrawianiu całkowitym lub selektywnym.
Za wyborem G-Premio Bond przemawia też bardzo duża wydajność. Z jednej butelki można uzyskać do 300 kropli preparatu. Zoptymalizowany system dozowania pozwala ograniczyć straty przy aplikacji bondu.