Sercem każdego gabinetu stomatologicznego jest unit stomatologiczny: stanowisko z fotelem dla pacjenta, stolikami lekarza i pomocy dentystycznej, spluwaczką, lampą oraz blokiem zasilania. Unit wyposażony jest też w napęd do wierteł, dmuchawę i turbinę. Jednak ten zaawansowany technologicznie sprzęt nie wystarczy do prowadzenia zabiegów. Równie ważna jest cała masa drobnych materiałów i akcesoriów stomatologicznych.
Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkie akcesoria stomatologiczne, które są niezbędne we współczesnej praktyce dentystycznej. Dlatego zajmiemy się tylko najbardziej podstawowymi. W pierwszej kolejności omówimy te akcesoria, od których rozpoczyna się wizyta, które służą do zapewnienia właściwej ochrony pacjentowi i lekarzowi.
Ochrona osobista pacjenta i lekarza
Stosowanie środków ochrony osobistej ma na celu zabezpieczenie przed odpryskami opracowywanych zębów, płynami organicznymi i chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Zapewnienie ochrony lekarza i pacjenta zawsze było kluczową sprawą przy zabiegach stomatologicznych. W czasach pandemii stosowanie środków ochrony przed koronawirusem stało się koniecznym warunkiem podjęcia jakichkolwiek czynności diagnostycznych czy leczniczych.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia do przeprowadzenia zabiegu lekarz i asystujący mu pracownik powinni mieć na sobie fartuchy jednorazowe z długim rękawem, czepki i ochraniacze na buty. Do zabezpieczenia twarzy przeznaczona jest maska chirurgiczna oraz gogle lub przyłbica. Ręce należy chronić jednorazowymi rękawiczkami – na tyle długimi, aby wychodziły na mankiet fartucha.
Zaleca się stosować akcesoria stomatologiczne jednorazowe. Dotyczy to nie tylko serwet i ręczników, ale także końcówek ślinociągów, osłon lamp polimeryzacyjnych i aplikatorów, a nawet wybranych przyrządów diagnostycznych.
Stomatologiczne instrumenty diagnostyczne
Pierwszym etapem wizyty u stomatologa jest diagnostyka. Do oceny stanu uzębienia potrzebne są dwa podstawowe stomatologiczne instrumenty diagnostyczne: lusterko dentystyczne i zgłębnik. Dzięki nim można dokładnie obejrzeć zęby i dziąsła, a także sprawdzić właściwości mechaniczne oraz ewentualną bolesność i głębokość zmian chorobowych.
Trzecim narzędziem, które przydaje się już na etapie inspekcji jamy ustnej, jest pęseta. Duży chwytak do wacików i tamponów przydaje się także do operowania drobnymi narzędziami stomatologicznymi.
Preparaty i akcesoria do znieczulania przed leczeniem zębów
W przypadku zabiegów związanych z opracowaniem mechanicznym tkanek zęba, większość pacjentów prosi o znieczulenie. Przy leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba jest to w zasadzie konieczność. Dlatego na stałym wyposażeniu dentystów nie może zabraknąć jednorazowych igieł do karpuli ze środkami znieczulającymi.
Drugim niezbędnym środkiem znieczulającym jest chlorek etylu. Całkowicie obojętny dla zdrowia preparat służy do miejscowego znieczulenia. Chlorek etylu gwałtownie paruje po zetknięciu z żywą tkanką, co powoduje silne ochłodzenie, a nawet miejscowe zamrożenie i znieczulenie. Jest rutynowo stosowany do opatrywania zębodołu po ekstrakcji zęba i jako miejscowe znieczulenie przy drobnych zabiegach leczniczych.
Materiały pochłaniające wodę i płyny ustrojowe
W czasie zabiegów powstają odpryski tkanki zęba, do jamy ustnej dostaje się woda, dochodzi do gromadzenia się śliny a często także innych płynów ustrojowych. Pomimo zastosowania ślinociągów konieczne jest też używanie tamponów i gazików. Dzięki nim można utrzymać suchość leczonego zęba, co jest warunkiem koniecznym właściwego przylegania i wiązania preparatów, w tym przede wszystkim wypełnień stomatologicznych.
Wymienione materiały chłonne służą do usuwania nadmiaru płynów, ale też do tamowania miejscowych krwawień i opatrywania ran po ekstrakcji zęba. Jednym z nowocześniejszych opatrunków jest gąbka żelatynowa. Absorbuje ona 50 razy więcej płynu, niż wynosi jej objętość. Gąbkę można pozostawić na ranie: materiał wchłania się samoczynnie po około 3 tygodniach.
Akcesorium, którego działanie też ma na celu ochronę przed nadmiarem śliny, jest koferdam. Ażurowy stelaż z rozpiętą na nim gumą często nazywany jest ślinochronem. Dzięki niemu leczony ząb można łatwo oddzielić od tkanek miękkich jamy ustnej i w ten sposób zabezpieczyć przed zaciekaniem śliny. W wielu przypadkach koferdam pozwala zrezygnować z zapełniania gazą przestrzeni pomiędzy policzkiem i dziąsłami.
Kalki artykulacyjne
Najpopularniejsze kalki artykulacyjne mają kształt podkowy, który doskonale wpasowuje się w układ łuków zębowych. Do miejscowego ustalania punktu styku zębów można z powodzeniem zastosować kalki prostokątne. Najlepsze efekty dają materiały ultracienkie, dzięki którym można bardzo precyzyjnie oznaczyć punkty podparcia, bez rozlewania się barwnika poza miejsce, w którym faktycznie dochodzi do stykania się powierzchni zębów.
Interesującym rozwiązaniem są kalki artykulacyjne z progresywnym zabarwieniem. Intensywność koloru zależy od realnej siły nacisku w danym punkcie. Dzięki temu uzyskujemy precyzyjne mapowanie sił działających na powierzchnię zębów w czasie żucia. Zdobyte w ten sposób informacje pozwalają z większą precyzją prowadzić działania korygujące.
Paski ścierne, kliny międzyzębowe i formówki
Akcesoriami, które zawsze powinny znajdować się w sporym zapasie w gabinecie stomatologicznym, są stalowe paski ścierne oraz poliestrowe taśmy polerskie do kształtowania wypełnień. Pozwalają one docierać do ciasnych przestrzeni międzyzębowych.
Do szybkiej i łatwej separacji leczonych zębów doskonale nadają się drewniane kliny międzyzębowe. Oferowane są w wielu różnych średnicach, oznaczonych odpowiednim kolorem. Klinowanie jest szczególnie przydatne przed założeniem formówek. Wartą podkreślenia zaletą klinów jest to, że nie powodują bólu przy aplikacji i nie pogłębiają dyskomfortu pacjenta.
Jednorazowe naczynia dentystyczne
Żaden współczesny gabinet stomatologiczny nie może poprawnie pracować bez różnego typu naczyń jednorazowych. Najbardziej podstawowe są jednorazowe kubeczki, które służą do przepłukiwania jamy ustnej w trakcie zabiegów. Nie mniejszą użyteczność posiadają jednorazowe tacki z profilowanymi wgłębieniami. Dzięki nim można zgromadzić wszystkie narzędzia i akcesoria potrzebne w trakcie prowadzenia zabiegu, bez obawy stoczenia się czy ześlizgnięcia z tacki.
Niezastąpione są też takie drobiazgi jak flizelinowe krążki do spluwaczek czy papierowe podkładki pod metalowe tacki stomatologiczne. W tej grupie znajdują się też jednorazowe ochraniacze na zagłówki foteli stomatologicznych: prosty materiał ochronny, który gwarantuje zachowanie maksymalnej higieny i bezpieczeństwa bakteriologicznego prowadzonych zabiegów.
Wymieniliśmy tylko najbardziej popularne materiały i akcesoria stomatologiczne. W naszej hurtowni znajdziesz też niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym ćwieki gutaperkowe, oleje do turbin, formówki czy infiltranty próchnicy. Jeżeli w ofercie zabrakło jakiegoś artykułu, którego poszukujesz, prosimy o kontakt.