Możliwości infiltracji próchnicy z użyciem preparatu Icon?

Możliwości infiltracji próchnicy z użyciem preparatu Icon?

Icon to jeden z tych preparatów, które rozbudzają nadzieję na coś, co wydaje się w zasadzie niemożliwe: leczenie zębów bez borowania, bez bólu i towarzyszącego wizycie u stomatologa stresu. Czy faktycznie można pozbyć się próchnicy bez mechanicznego opracowania zęba? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Jest wiele osób, które źle znoszą rozwiercanie tkanek zęba. Często już same wibracje i odgłosy wydawane przez turbiny stomatologiczne skutkują kurczowym zaciskaniem palców na poręczach fotela. To dla takich pacjentów nadzieją może być infiltracja próchnicy preparatem Icon. Zanim omówimy działanie i skuteczność specyfiku, pokażemy, dlaczego Icon jest ważny nie tylko jako szansa na uniknięcie bólu. 

Dwa fronty walki z próchnicą

W klasycznym wydaniu walka z próchnicą odbywa się na dwóch frontach: jednym jest profilaktyka, a drugim leczenie, czyli mechaniczne opracowanie i uzupełnienie ubytku. A przecież pomiędzy utratą skuteczności przez zabiegi profilaktyczne (mycie zębów, usuwanie kamienia i fluoryzacja) a powstaniem ubytku mija niekiedy bardzo dużo czasu.

W obliczu braku jakiejkolwiek interwencji medycznej rozwój próchnicy może postępować bez przeszkód. Jest to proces pozostawiony sam sobie: powstaje luka, w której profilaktyka już nie działa, a nie można jeszcze rozpocząć leczenia. Lukę wypełnia właśnie preparat Icon. Można go zastosować w momencie, gdy zmiany próchnicze dopiero zaczynają się rozwijać. 

Dlaczego trwają poszukiwania alternatyw dla borowania zębów?

Poszukiwanie metod leczenia zębów bez borowania wynika nie tylko z pragnienia, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Niezwykle ważne jest też to, że przy klasycznym borowaniu dochodzi do znacznej utraty tkanki zęba. Dotyczy to szczególnie miejscowych ognisk próchnicy na powierzchniach proksymalnych (stycznych) zębów. Aby dostać się do miejsca objętego próchnicą, często trzeba usunąć częściowo również zdrową tkankę z zęba leczonego i tego, który się z nim styka. 

Wiertło dentystyczne działa tylko w linii prostej: aby dotrzeć do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, konieczne jest poszerzenie szczeliny między sąsiadującymi zębami. Nie da się tego zrobić bez rozwiercenia zdrowej tkanki zębów. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne. Jedną z głównych zasad leczenia stomatologicznego jest zachowanie jak największej części zęba, która będzie podstawa do przyszłej odbudowy. Rozwiązanie problemu utraty zdrowych tkanek zęba przynosi infiltrant próchnicy Icon. Jego zastosowanie pozwala uniknąć borowania, powstrzymać rozwój próchnicy w jej początkowym stadium i w konsekwencji zapobiec lub bardzo oddalić w czasie klasyczne leczenie.

O czym świadczą białe plamy na zębach?

W jamie ustnej trwają nieustannie procesy wytwarzania kwasów i ich neutralizacji. Zakwaszanie środowiska jest pochodną bakteryjnego rozkładu cukrów. Zabiegi higieniczne oraz usuwanie płytki nazębnej pozwala zneutralizować pH. Gdy niskie pH utrzymuje się przez dłuższy okres, remineralizacja szkliwa zaczyna dominować nad mineralizacją, co prowadzi do uszkodzenia tkanek zęba. Wczesne fazy rozwoju próchnicy manifestują się w postaci białych plam. Początkowo są widoczne dopiero po osuszeniu zęba, a następnie można je bez trudu zauważyć nawet na wilgotnym szkliwie.

Co ciekawe, w momencie pojawienia się białych plam nie występują jeszcze zmiany na powierzchni zęba. Prawdopodobnie w wyniku działania fluoru zawartego w pastach do mycia zębów i preparatach do fluoryzacji, dochodzi do intensywnej remineralizacji górnych warstw zęba. Dzięki temu powierzchnia zęba jest gładka i nieuszkodzona. Procesy próchnicze rozwijają się bezpośrednio pod powierzchnią zęba. To tam, na skutek działania kwasów kariogennych, postępuje proces remineralizacji tkanki zębowej. Jeżeli w momencie pojawienia się białych plam nie dojdzie do interwencji medycznej, rozwijająca się próchnica doprowadzi w końcu do zniszczenia również powierzchniowej warstwy zęba i powstania ubytku. Możemy temu zapobiec, jeżeli zastosujemy infiltrację próchnicy.

Jak działa infiltrant próchnicy?

Można powiedzieć, że infiltrant próchnicy Icon działa bardzo podobnie jak klasyczne uzupełnianie ubytków: uszczelnia ząb i zabezpiecza go przed wnikaniem bakterii. Różnica polega na tym, że jest to działanie nieinwazyjne. Preparat ma postać płynnej żywicy, która zaaplikowana na powierzchnię zęba, wnika w pory uszkodzonej przez próchnicę tkanki zębowej i zamyka je przed dostępem kwasów kariogennych. Zmiana pH sprawia, że zahamowany zostaje proces demineralizacji, nad którą zaczyna dominować remineralizacja zmienionej próchniczo tkanki. W następstwie dochodzi do naprawy uszkodzeń: ząb jest uratowany bez konieczności rozwiercania i zakładania wypełnień. 

Najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian chorobowych w zębach

Aby preparat Icon mógł zadziałać, konieczne są regularne kontrole stanu uzębienia. W przeciwnym razie wczesne zmiany próchnicze mogą zostać łatwo przeoczone i interwencja może okazać się spóźniona.

Dużą zaletą infiltracji próchnicy jest całkowita bezbolesność zabiegu, ale także możliwość przeprowadzenia go w czasie jednej wizyty. Żywica jest łatwa w aplikacji, a sam zabieg nie powoduje dyskomfortu u pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób z nadwrażliwością zębów, a także przy leczeniu zębów u dzieci.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl