Najważniejsze rodzaje testów na COVID-19

Najważniejsze rodzaje testów na COVID-19

Jeżeli masz podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie zwlekaj – sięgnij po szybki test antygenowy. To najpopularniejszy, lecz nie jedyny rodzaj badania. Prezentujemy najpopularniejsze rodzaje testów na COVID-19. Omawiamy ich właściwości i rekomendacje do stosowania.

Wybór określonego testu powinien być podyktowany aktualnym stanem zdrowia. Inne testy należy zastosować u pacjentów bezobjawowych, a inne u osób, które mają podwyższoną temperaturę, która może świadczyć o rozwoju zakażenia wirusowego.

Rodzaje i zastosowania testów na COVID-19

Wszystkie typy testów na COVID-19 mają bardzo wysoką skuteczność: pewność wyników mieści się w granicach od 70 do ponad 95%. Różnice wynikają m.in. z czasu oczekiwania na wynik i rodzaju badanego materiału.

Oto cztery najpopularniejsze rodzaje testów:

  • testy antygenowe – przeznaczone są dla pacjentów, u których wystąpiły już charakterystyczne objawy koronawirusa – kluczową zaletą, która wyróżnia test antygenowy na COVID-19, jest łatwość wykonania (pobranie wymazu z noso-gardzieli) i możliwość bardzo szybkiego uzyskania wyników,
  • testy RT-PCR – ten rodzaj testów wymazowych wykazuje niemal 100-procentową pewność badania, jednak jego wykonanie jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych, co sprawia, że na wyniki trzeba czekać zazwyczaj 1-2 dni – RT-PCR to test, który jest wymagany (wraz z odpowiednim zaświadczeniem) przy przekraczaniu granicy wielu państw,
  • testy na przeciwciała – testy wymagające pobrania krwi, dostępne są w wariancie jakościowym (potwierdzają lub wykluczają obecność przeciwciał) oraz półilościowym i ilościowym (nie tylko potwierdzają obecność przeciwciał, lecz dodatkowo określają ich stężenie) – test przeznaczony jest dla osób, które aktualnie nie chorują, lecz chcą dowiedzieć się, czy przeszły infekcję COVID-19 i wytworzyły przeciwciała, czyli odporność na wirusa,
  • testy płytkowe – wymagają pobrania krwi, ale badanie można wykonywać w domu – testy płytkowe wykrywają zarówno młode, jak i stare przeciwciała anty-N, dzięki czemu pozwalają potwierdzić nawet dawno przebyte zakażenie.

Dlaczego testy antygenowe są najchętniej wybierane?

Testy na COVID-19 są najczęściej stosowane w dwóch sytuacjach: przed wyjazdem za granicę i w momencie wystąpienia niepokojących objawów. Ta druga sytuacja dotyczy największej liczby osób: każdy, kto podejrzewa zakażenie SARS-CoV-2, chce szybko potwierdzić lub rozwiać swoje wątpliwości. Taką możliwość dają testy antygenowe: odczytu wyników dokonasz już po około 15 min od przeniesienia wymazu na powierzchnię testującą.

Kluczowe znaczenie ma też fakt, że testy antygenowe są łatwe w wykonaniu i mają bardzo wysoką skuteczność. Oferowane przez nas testy mają dokładność przekraczającą 98%. Warto też podkreślić, że wyróżnia je też bardzo atrakcyjna cena, co pozwala na regularne testowanie, bez obciążania budżetu.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl