Osoby, które nie mają wykształcenia medycznego, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest utrzymanie właściwej higieny w trakcie procesów leczenia. Zachowanie czystości skóry i ciała ma kluczowe znaczenie dla zachowania dobrostanu pacjenta. Pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną i zapobiega pogarszaniu się stanu fizycznego. Oczyszczona skóra jest mniej podatna na osiedlenie się drobnoustrojów i w konsekwencji na powstawanie zmian chorobowych.
Kiedy warto użyć myjki do ciała?
Zastosowania jednorazowych środków higieny są bardzo różnorodne – nie ograniczają się wyłącznie do zastosowań medycznych. Oto przykładowe sytuacje, w których można zastosować myjki nasączone mydłem w kształcie rękawicy:
- mycie osób leżących – pacjenci i wszystkie inne osoby z trwałym lub czasowym ograniczeniem mobilności wymagają regularnych zabiegów higienicznych – myjka z mydłem pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń przy minimalnym zużyciu wody, co jest niezwykle istotne przy myciu osób leżących,
- mycie małych dzieci – jednorazowe myjki są bardzo wygodne przy wykonywaniu doraźnych zabiegów higienicznych u małych dzieci – są szczególnie użyteczne w warunkach terenowych, np. w czasie wycieczek i innych aktywności w plenerze,
- higiena w podróży – rękawica z mydłem jest niezastąpionym środkiem higienicznym w podróży, np. w czasie długotrwałych przejazdów transportem kołowym czy wielogodzinnych marszów terenowych, gdy zachowanie higieny może być bardzo utrudnione.
Jak poprawnie używać myjek jednorazowych?
Użycie jednorazowej myjki nie jest skomplikowane. Najważniejsze jest, żeby nie zanurzać myjki z mydłem w wodzie, lecz tylko delikatnie ja nawilżyć. W przeciwnym razie może dojść do wypłukania środka myjącego. Myjka powinna wchłonąć tylko tyle wody, ile zdoła zatrzymać bez przeciekania. Wilgotną gąbkę należy ugniatać w dłoni do momentu pojawienia się piany – to znak, że myjka jest gotowa do użycia.
Mycie polega na delikatnym pocieraniu skóry rękawicą. Myjki można użyć też do zabiegów higienicznych błon śluzowych. Wykonana z włókien poliestrowych myjka jest bardzo delikatna i chłonna. Jeżeli na powierzchni rękawicy pojawią się przebarwienia, to znak, że trzeba wymienić rękawicę.
Przed przystąpieniem do mycia pacjenta konieczne jest staranne przygotowanie się osoby wykonujące zabiegi higieniczne. Należy starannie umyć dłonie, a następnie zastosować preparaty do dezynfekcji rąk Velodes lub inne środki odkażające. Tak przygotowane dłonie warto zabezpieczyć dodatkowo rękawiczkami lateksowymi lub nitrylowymi. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie fartuchów ochronnych, a także jednorazowych maseczek chirurgicznych w celu ochrony przed przenoszeniem infekcji drogą kropelkową.