Zalety i stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk Velodes

Dezynfekcja rąk, przynajmniej od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, stała się tematem publicznym. Początkowe braki środków dezynfekcyjnych doprowadziły do wysypu receptur na środki dezynfekcyjne domowej roboty. Obecnie nie ma już powodu, aby rezygnować z profesjonalnych płynów dezynfekcyjnych. O ich zaletach opowiemy na przykładzie preparatów dezynfekcyjnych Velodes, przeznaczonych do chirurgicznej dezynfekcji rąk.

W pierwszych miesiącach pandemii pojawiło się wiele przepisów na domowej roboty środki ochrony przed koronawirusem, w tym przede wszystkim maseczki i płyny do dezynfekcji.   Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała oficjalne materiały, w których podano, jak przygotować preparaty do dezynfekcji rąk i skóry. Interesujące jest to, że receptura domowych płynów odkażających nie różni się znacząco od środków oferowanych przez producentów z branży farmaceutycznej. Jednak gotowe preparaty mają znacznie większą skuteczność. Jak to możliwe?

Z jakich substancji składa się płyn dezynfekcyjny do skóry?

Podstawową substancją czynną, z której składają się preparaty do dezynfekcji, jest alkohol. Nie tylko alkohol etylowy lub spirytus salicylowy (roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie), ale też np. izopropanol, który jest głównym składnikiem preparatów Velodes. Należy on do alkoholi alifatycznych. Ma równie dobre właściwości odkażające, jak metanol i etanol, a przy tym jest od nich znacznie tańszy i łatwiejszy w produkcji. 

Składnikami uzupełniającymi preparatów do odkażania rąk są związki wzmacniające biobójcze działanie alkoholu. Często jest to chloroheksydyna – łagodny dla skóry związek dezynfekcyjny. Niemal wszystkie preparaty do dezynfekcji rąk mają w składzie substancje łagodzące. Bardzo często jest to gliceryna, która odpowiada za nawilżenie skóry, zwiększa jej elastyczność i łagodzi drobne podrażnienia.

Łatwo zauważyć, że preparaty profesjonalne i środki dezynfekcyjne domowej produkcji nie różnią się w sposób znaczący. Można wręcz powiedzieć, że ich skład jest bliźniaczo podobny. Czy w związku z tym preparaty oferowane przez firmy farmaceutyczne mają jakąś przewagę nad środkami własnego wyrobu? Okazuje się, że tak.

Zalety profesjonalnych preparatów do odkażania rąk

Najbardziej oczywistym atutem profesjonalnych środków dezynfekcyjnych jest to, że są gotowe do użycia. Nie musimy gromadzić i łączyć żadnych substancji: wystarczy kupić odpowiednią ilość płynu. Wygoda zawsze przemawia za stosowaniem wyrobów gotowych. Jednak nie jest to jedyny, a bez wątpienia nie najważniejszy argument za stosowaniem profesjonalnych preparatów. Oto najważniejsze przesłanki przemawiające na rzecz stosowania płynów odkażających oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów: 

  • gwarantowana nieszkodliwość – poza działaniem pożądanym, czyli w interesującym nas przypadku właściwościami dezynfekcyjnymi, profesjonalne preparaty medyczne gwarantują nieszkodliwość: w ulotce znajdziemy szczegółowy opis bezpiecznego sposobu użycia i warunków, w których mogą wystąpić niepożądane efekty,
  • potwierdzona skuteczność – w przypadku preparatów domowej produkcji skuteczność jest domniemana – preparaty oficjalnie wprowadzone do obrotu muszą posiadać potwierdzoną badaniami skuteczność: każdy producent podaje efektywność działania swego środka na różne grupy drobnoustrojów,
  • kontrolowany skład – preparat produkowany w kontrolowanych warunkach zawsze ma ten sam skład, a co za tym idzie, nie zmienia się jego skuteczność i wpływ na ludzki organizm,
  • zgodność z normami – preparaty produkowane masowo muszą spełniać normy dla środków dezynfekcyjnych, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej i Polski – ma to szczególne znaczenie dla placówek medycznych: nie mogą one stosować preparatów, które nie zostały oficjalnie dopuszczone do obrotu.

Wymienione właściwości są charakterystyczne dla wszystkich wprowadzanych do obrotu preparatów do dezynfekcji rąk. Dodatkowym atutem preparatów Velodes jest delikatny, świeży zapach. Ponadto oferują one przedłużone działanie bakteriobójcze (nawet do 3 godzin). Można je stosować zarówno do dezynfekcji chirurgicznej, jak i higienicznej – w placówkach medycznych i w warunkach domowych.

Podsumowując: profesjonalne preparaty do dezynfekcji rąk i skóry gwarantują nieszkodliwość i potwierdzoną badaniami skuteczność. Przemawia za nimi również komfort stosowania, czyli natychmiastowa gotowość do użycia.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl