
Wykonane z tworzyw sztucznych przyłbice ochronne budzą wiele pytań i wątpliwości. Z jednej strony można znaleźć informacje, że przyłbice są bardzo dobrym środkiem ochrony osobistej. W kontrze do nich stoją wypowiedzi o niskiej skuteczności tego typu bariery. Jaka jest prawda? Czy przyłbice chronią przed koronawirusem i innymi zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową?
Rzeczowa odpowiedź na pytanie o skuteczność przyłbic wymaga zrozumienia, jak dochodzi do zakażenia patogenami przenoszonymi drogą kropelkową.
Aerozol z patogenami
Zakażenie kropelkowe od strony technicznej przypomina użycie atomizera. Gdy naciskasz dyszę, płyn rozbity na drobne cząsteczki tworzy w powietrzu mgiełkę. Utrzymuje się ona przez kilka czy kilkanaście sekund – tyle czasu trwa opadanie drobniutkich cząstek rozpylonej substancji. Czas może być różny: zależy od siły, z którą wyrzucone zostały cząsteczki, od ich wielkości, ciężaru właściwego płynu oraz od warunków panujących w środowisku. Jeżeli aerozol pojawia się w przestrzeni dobrze wentylowanej, opada szybciej niż w pomieszczeniach ze „stojącym” powietrzem.
W podobny sposób przebiega zakażenie kropelkowe. W tym przypadku atomizerem jest Twój nos lub usta. W czasie kichania dochodzi do silnego sprężenia, a następnie wypchnięcia powietrza z dużą siłą. Razem z powietrzem wyrzucane są drobinki śluzu, w którym mogą znajdować się patogeny. Podobny proces ma miejsce w przypadku jamy ustnej: w czasie kaszlu, mówienia czy intensywnego oddychania w przestrzeń wyrzucane są drobne kropelki śliny o średnicy od kilkudziesięciu do kilkuset mikrometrów.
Jeżeli kichniesz lub krzykniesz w bezpośrednim sąsiedztwie drugiej osoby, to możesz być pewny, że Twoja ślina i śluz dotrą do niej w postaci drobnego aerozolu. Jeżeli dzieje się to w otwartej przestrzeni, gdy wieje wiatr, działanie mgiełki z patogenami jest bardzo ograniczone. Natomiast skuteczność zakażania kropelkowego gwałtownie rośnie w zamkniętych pomieszczeniach. Im dłużej trwa emisja (ktoś siedzący obok kaszle i kicha), tym większe jest ryzyko, że drobnoustroje dostaną się do Twoich dróg oddechowych. Ponadto w pomieszczeniach patogeny mają szansę na dłuższe przetrwanie na różnych powierzchniach i przeniesienie się na dłonie, a z nich do ust lub nosa.
Czy przyłbica chroni przed zakażeniem drogą kropelkową?
Jeżeli na drodze aerozolu stanie nieprzenikliwa dla wody bariera, niemal na pewno nie dojdzie do zakażenia. Taką barierą jest bez wątpienia przyłbica okularowa: zasłona wykonana z przezroczystej folii. Przyłbica jest całkowicie nieprzenikliwa dla śliny, śluzu i innych wydzielin fizjologicznych oraz mokrych zabrudzeń. Ponadto nie utrudnia ona widzenia i łatwo można ją utrzymać w czystości. Jest też skuteczną barierą dla pyłów i większych cząstek stałych. Dzięki temu przyłbice są powszechnie wykorzystywane w czasie zabiegów stomatologicznych: folia bardzo skutecznie chroni przed opiłkami opracowywanych tkanek zęba czy materiałów wypełniających.
Skąd w takim razie opinie o niepełnym zabezpieczeniu, które daje przyłbica? Wyjaśnienie jest banalne: przyłbica nie jest szczelna, nie przylega do twarzy. Tymczasem aerozol ze śliny i śluzu rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach, w sposób niekontrolowany. Dlatego sama przyłbica nie jest w stanie zapewnić w pełni skutecznej ochrony przed zakażeniem przenoszonym drogą kropelkową. Jednak wystarczy połączyć ją w komplet z maską ochronną, aby stworzyć barierę nie do sforsowania dla większości drobnoustrojów.
Polecamy dostępne w naszej hurtowni maski KN95. Do wykonywania codziennych czynności, które nie wymagają intensywnego wysiłku fizycznego, na przykład do zabiegów diagnostycznych wystarczy maseczka jednorazowa. Jeżeli w grę wchodzi intensywny wysiłek fizyczny, to optymalnym wyborem będą wielorazowe maski KN95 z zaworkiem. Zapewniają one łatwość oddychania i skuteczne odprowadzanie pary wodnej. Tego typu maski nie wilgotnieją nawet w czasie wielogodzinnego użytkowania. Jeżeli nie uległy zabrudzeniu lub uszkodzeniu, to można ich bezpiecznie używać kilka razy z rzędu.
Podsumowując: przyłbica zapewnia skuteczną barierę dla drobnoustrojów przenoszonych droga kropelkową, ale tylko w połączeniu z maską KN95 lub KN98. Jest to lekki i tani zestaw środków ochrony osobistej, który pozwala zachować najbardziej rygorystyczne zasady higieny i stworzyć realną ochronę dla dróg oddechowych.