Doskonale białe i lśniące zęby, którymi chcemy chwalić się przy każdym uśmiechu, obecnie może mieć niemal każdy. Oczywiście bardzo wiele zależy od kształtu łuków zębowych, ustawienia zębów czy stanu dziąseł. Jeżeli jednak chodzi o ładny wygląd szkliwa, to możliwości jego uzyskania jest naprawdę wiele, a co najważniejsze większość z nich posiada potwierdzoną skuteczność.
Jeżeli nawet w naszych genach zostało zapisane bardzo jasne szkliwo, to spożywanie niektórych posiłków może bardzo niekorzystnie odmienić jego wygląd. Szczególnie silnie barwiące są słodzone soki, kawa, herbata. Zmiany barwy szkliwa mogą też wywołać niektóre leki. Natomiast za żółknięcie odpowiadają m.in. brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz palenie papierosów.
Jeżeli nie zadowala nas wygląd szkliwa, możemy przeprowadzić wybielanie zębów. W szerokiej gamie różnorodnych technik znajdują się zarówno zabiegi możliwe do wykonania wyłącznie w specjalistycznym gabinecie dentystycznym, jak też takie, które bez problemu możemy przeprowadzić w warunkach domowych.
Pasta wybielająca i regularne czyszczenie zębów
Najpowszechniej stosowaną metodą wybielania zębów jest stosowanie past wybielających. Regularne, staranne szczotkowanie nie tylko poprawi wygląd szkliwa, ale też bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie naszych zębów. Dobrze jest też pamiętać, że pasta z marketu, której producent obiecuje olśniewającą biel, może nie okazać się tak skuteczna, jakbyśmy tego oczekiwali. Jeżeli chcemy być pewni efektu, a jednocześnie nie obawiać się uszkodzenia szkliwa, powinniśmy wybrać sprawdzony, polecany przez dentystów preparat. Przykładem środka o sprawdzonej skuteczności, zalecanego przez stomatologów, jest pasta wybielająca Opalescence Whitening Cool.
Stosowanie past wybielających, regularne i staranne oczyszczaniem zębów (również przy użyciu nici dentystycznej) oraz unikanie kontaktu z silnymi barwnikami, może przynieść bardzo dobre efekty.
Chemiczne wybielanie szkliwa
Jeżeli sama higiena jamy ustnej nie doprowadziła do oczekiwanej przez nas poprawy wyglądu uzębienia, możemy sięgnąć po radykalniejsze metody, czyli wybielanie chemiczne. Do wyboru mamy dwie opcje: zastosowanie żelowych wybielaczy przeznaczonych do aplikacji w warunkach domowych lub skorzystanie ze specjalistycznego zabiegu w gabinecie stomatologicznym.
Samodzielne wybielanie jest opcją zdecydowanie atrakcyjniejszą kosztowo. Wybielanie można przeprowadzić na przykład przy użyciu zestawu preparatów wybielających Opalescence, w którego skład wchodzi żel do wybielania zębów, pasta, nakładki oraz wygodne pudełko. Popularnymi środkami są też opaski wybielające do naklejania na zęby oraz pisaki (markery) do punktowego korygowania przebarwień.
Decydując się na skorzystanie z profesjonalnego wybielania w gabinecie dentystycznym możemy liczyć na to, że zabieg zostanie przeprowadzony dokładniej, pod pełną kontrolą specjalisty, który ma duże doświadczenie w wybielaniu zębów. Drugą korzyścią jest uzyskanie dostępu do preparatów o dużej sile wybielania, których stosowanie dopuszczone jest wyłącznie w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych. Zgodnie z polskim prawem wszystkie substancje do wybielania zębów, które zawierają nadtlenek wodoromocznika w wysokich stężeniach, może aplikować wyłącznie stomatolog. Wybielacze dostępne w aptekach również zawierają nadtlenek wodoromocznika, lecz w bardzo niskich stężeniach, które w wielu przypadkach nie gwarantują oczekiwanej skuteczności wybielania.
W przypadku silnie działających wybielaczy wymagana jest maksymalna precyzja aplikacji. W celu jej zapewnienia stomatolog wykonuje indywidualne, doskonale dopasowane do kształtu zębów nakładki. Zastosowanie niektórych preparatów wybielających nie jest możliwe w warunkach domowych z powodu konieczności zastosowania specjalistycznych narzędzi. Dobrym przykładem może być wybielanie zdewitalizowanych (martwych) zębów przy użyciu wybielacza Opalescence Endo 35%, który po aplikacji zamyka się w komorze zęba przy użyciu cementu tymczasowego.
Stosowanie chemicznych metod wymielania zębów posiada nie tylko duże walory estetyczne, a przy okazji korzystnie wpływa na stan szkliwa. Zawarty w wybielaczach azotan potasu łagodzi nadwrażliwość, a fluor wzmacnia szkliwo. Regularne wybielanie pod kontrolą stomatologa może rozjaśnić nasz uśmiech i przedłużyć radość z posiadania zdrowych i pięknych zębów.
Lepszy jest laser czy licówki?
Najbardziej radykalnymi sposobami na poprawienie walorów estetycznych naszego uzębienia są metody wybielania laserowego i nakładanie licówek porcelanowych. Wysoka skuteczność lasera polega na tym, że umożliwia on szybkie i głębokie wniknięcie żelu wybielającego w szkliwo i rozjaśnienie barwy znajdującej się pod nim zębiny. Efekt wybielania jest osiągany bardzo szybko i utrzymuje się przez wiele miesięcy.
Jeszcze bardziej radykalnym sposobem podniesienia estetyki zębów jest nałożenie licówek. Nie jest to de facto metoda wybielania, lecz ukrywania przebarwień: stomatolog nakleja cieniutki płatek porcelany na naturalne szkliwo zębów. Dzięki takiej technice można uzyskać nie tylko radykalną zmianę barwy, ale też wyrównanie powierzchni zębów i zamaskowanie wszelkich innych niedoskonałości jego budowy.
Największą wadą wybielania laserowego i nakładania licówek są ceny tych zabiegów. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że są to metody najskuteczniejsze i najtrwalsze. Licówki pozwalają dobrać idealnie taki odcień bieli, jakiego pragniemy. Jednocześnie warto podkreślić, że ani metoda laserowa, ani licówki nie chronią nas przed osadzaniem się nalotów i kamienia nazębnego. Oba zabiegi będą miały krótkotrwałe działanie, jeżeli nie zmienimy nawyków (np. nie rzucimy palenia) lub zaniedbamy zasady higieny jamy ustnej.
Czy warto próbować środków wybielających DIY?
Internet jest pełny przepisów na własnoręczne wykonanie “cudownych” specyfików wybielających zęby. Jedne z najpopularniejszych składników wybielaczy DIY to kurkuma, węgiel drzewny, ocet jabłkowy i soda oczyszczona. Stomatolodzy przestrzegają przed zbyt pochopnym stosowaniem wymienionych substancji. Szczególnie ryzykowne jest używanie domowej produkcji past, w których składzie znajdują się kwasy i soda oczyszczona. Mają one działanie rozmiękczające (np. ocet) i abrazyjne (soda). Pierwszym efektem może być wyrównanie koloru zębów i usunięcie powierzchownych przebarwień. Jednak przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa zębów.
Stosowanie takich metod, jak pocieranie skórką od banana czy szczotkowanie z użyciem pasty i sproszkowanej kurkumy, nie stwarzają bezpośredniego ryzyka uszkodzeń szkliwa, lecz trudno liczyć na ich skuteczność. Wiele preparatów roślinnych zawiera duże ilości cukrów, które powodują zakwaszanie środowiska w jamie ustnej, co pośrednio wywiera niekorzystny wpływ na nasze uzębienie. Są też takie metody, które – jak na przykład płukanie zębów olejem kokosowym – nie są szkodliwe, a nawet mogą mieć pozytywny wpływ na stan jamy ustnej: olej działa kojąco w przypadku występowania aft. Natomiast nie udowodniono wpływu oleju kokosowego na rozjaśnienie szkliwa i usuwanie przebarwień oraz nalotów.
Specjaliści zalecają daleko posuniętą ostrożność w stosowaniu domowej roboty wybielaczy. Korzyści z ich stosowania są co najmniej trudne do udowodnienia, natomiast ryzyko uszkodzenia szkliwa jest bardzo wysokie. W sytuacji szerokiej dostępności zarówno środków wybielających do użytku domowego, jak też profesjonalnych usług stomatologicznych, stosowanie specyfików DIY i ryzykowanie własnym zdrowiem wydaje się nieracjonalne.