banner

Kompresy włókninowe

Jałowe kompresy włókninowe są wygodnym w stosowaniu, gotowym do natychmiastowego użycia materiałem opatrunkowym. Jałowość (sterylność) oznacza, że kompres został pozbawiony wegetatywnych i przetrwalnikowych form drobnoustrojów, które w sprzyjających warunkach byłyby zdolne do życia. Chodzi przede wszystkim o bakterie, wirusy, pierwotniaki i zarodniki grzybów.

Jałowość opatrunków uzyskuje się w drodze sterylizacji. Jej jakość określa wskaźnik SAL (Sterility Assurance Level). Aby uznać opatrunek za jałowy, prawdopodobieństwo przeżycia w nim jakiegokolwiek mikroorganizmu musi być równe lub mniejsze od 0,000 001 (10−6).

Kompresy włókninowe jałowe 7,5cm x 7,5cm, 25 x 5 szt. Kompresy włókninowe jałowe 7,5cm x 7,5cm, 25 x 5 szt.
Producent: Zarys
Cena: 9,50 zł (netto: 8,80 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Kompresy włókninowe jałowe 10cm x 10cm 100szt Kompresy włókninowe jałowe 10cm x 10cm 100szt
Producent: Zarys
Cena: 9,50 zł (netto: 8,80 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Kompresy włókninowe jałowe 10cm x 10cm, 25 x 3 szt. Kompresy włókninowe jałowe 10cm x 10cm, 25 x 3 szt.
Producent: Zarys
Cena: 9,00 zł (netto: 8,33 zł )
szt.
1pxzobacz więcej
Kompresy włókninowe jałowe 5cm x 5cm, 25 x 5 szt. Kompresy włókninowe jałowe 5cm x 5cm, 25 x 5 szt.
Producent: Zarys
Cena: 6,00 zł (netto: 5,56 zł )
szt.
1pxzobacz więcej

 

Czym jest włóknina medyczna?

Włóknina medyczna to materiał powstający w wyniku łączenia włókien syntetycznych. Dzieje się to na skutek sklejania i prasowania pod działaniem ciepła oraz ciśnienia. Do tego celu wykorzystywane są włókna polipropylenowe, poliestrowe czy poliamidowe. Dzięki temu, że układ włókien jest nieuporządkowany, przycinanie włókniny nie powoduje strzępienia się i wyciągania pojedynczych nitek.

Włóknina jest materiałem miękkim, lekkim, a jednocześnie posiada dużą odporność na przetarcia i rozciąganie. Wymienione cechy sprawiły, że włóknina syntetyczna wykorzystywana jest nie tylko do produkcji kompresów, ale także do wytwarzania opatrunków specjalistycznych, obłożeń pola operacyjnego i jednorazowej odzieży ochronnej. Wykonane z niej kompresy są niepylące i pozbawione luźnych nitek, co pozwala uniknąć zanieczyszczania rany i bardzo ułatwia używanie kompresów do przemywania.

Właściwości kompresów włókninowych

Kompresy włókninowe to popularny rodzaj opatrunku stosowany w medycynie. Ich właściwości są bardzo ważne dla skutecznej terapii, a jedną z najważniejszych jest zdolność do absorpcji wydzieliny z rany. Dzięki temu przyczyniają się one do utrzymania odpowiedniej wilgotności na rany, co sprzyja ich szybkiemu gojeniu. Ponadto kompresy włókninowe są niealergiczne i bezpieczne dla skóry, dzięki czemu mogą być stosowane nawet u pacjentów z wrażliwą skórą.

Włóknina stosowana do produkcji kompresów ma również właściwości antybakteryjne, co pozwala na zapobieganie infekcjom oraz przyspieszenie procesu gojenia. Kompresy są łatwe w użyciu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy medycznej, dzięki czemu pacjenci mogą samodzielnie stosować je w domu. Właściwości te sprawiają, że kompresy włókninowe są często używane przez specjalistów medycznych zarówno w szpitalach, jak i przy leczeniu pacjentów ambulatoryjnych.

Do czego stosowane są kompresy włókninowe?

Kompresy włókninowe są powszechnie stosowane w medycynie do różnych celów. Mogą być wykorzystywane do ochrony ran, zapobiegania infekcjom czy przyspieszania gojenia się skóry. Ponadto kompresy tego typu często używane są do absorbowania i usuwania nadmiaru płynów czy wydzielin z okolic ciała, np. z rany lub otworu chirurgicznego. Dzięki swojej miękkości i elastyczności kompresy włókninowe doskonale dostosowują się do kształtu ciała i zapewniają komfort pacjentowi. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w medycynie, ale nie tylko. Wykorzystywane są także w kosmetyce oraz przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Dlaczego kompresy włókninowe są lepsze od gazowych?

Kompresy włókninowe i gazowe odnajdują zastosowanie w różnych obszarach medycyny, ale nie tylko. Przydają się również w kosmetyce czy nawet gospodarstwie. Znacznie częściej wykorzystywane są jednak pierwsze z nich, ponieważ użyta do ich produkcji włóknina wykazuje istotne właściwości. Przede wszystkim jest bardzo chłonnym materiałem, w związku z czym doskonale sprawdza się do tamowania krwawienia i zabezpieczania krwawiących ran. Kompresy włókninowe są świetnym wyborem do sączących się ran.

Kompres z włókniny składający się z czterech warstw ma chłonność zbliżoną do ośmiowarstwowego kompresu gazowego. Takie porównanie pozwala zauważyć znaczne różnice między tymi produktami. Włóknina nie sprawdza się jednak w kontakcie z tkankami czy otwartymi ranami. Może ona pozostawiać malutkie włoski, które powodują zakażenie, gdy dostają się do rany. W takich sytuacjach lepiej wybrać kompres wykonany z gazy.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl