G-Premio Bond jest jednoskładnikowym, światłoutwardzalnym systemem łączącym. Zasada jego działania jest dokładnie taka sama jak wszystkich innych bondów. Jednak G-Premio Bond wyróżnia się doskonałą adhezją do wszystkich powierzchni. To najważniejsza, lecz nie jedyna z długiej listy zalet tego preparatu.
Aby zrozumieć wyjątkowość G-Premio Bond, należy wyjaśnić, do czego służą i jakie zadania mają bondy stomatologiczne. W tym celu warto cofnąć się do czasu wynalezienia wypełnień kompozytowych.
Trudne początki białej plomby
Na początku XX w. udało się opracować bezpieczne połączenie toksycznej rtęci ze srebrem, cyną, cynkiem i kilkoma innymi metalami. Tak powstały wypełnienia amalgamatowe, które przez wiele dziesięcioleci niepodzielnie królowały w stomatologii. Z czasem coraz liczniejsze stały się głosy o możliwej szkodliwości amalgamatu. Jego używania, już w latach 70. XX w., zakazała jako pierwsza Japonia. W Europie ma zniknąć z gabinetów stomatologicznych do 2030 r. Amalgamat został zastąpiony przez wypełnienia kompozytowe, nazywane białymi plombami. Najpierw pojawiły się stosowane do dziś kompozyty chemoutwardzalne, a następnie również światłoutwardzalne, w tym nowoczesne kompozyty nanohybrydowe.
Początki białych plomb nie były łatwe: okazało się, że są bardzo estetyczne, ale nie wiążą się trwale z tkankami zęba. Odznaczały się znacznie niższym poziomem adhezji niż amalgamat. Aby zapobiec wypadaniu plomb kompozytowych, stomatolodzy zaczęli stosować wytrawianie 37-procentowym kwasem ortofosforowym. Pod jego wpływem powierzchnia opracowanego ubytku stawała się matowa i porowata, a w efekcie pozwalała na lepsze związanie z wypełnieniem. Problemem była dokładna aplikacja kwasu ortofosforowego i kontrolowanie czasu jego oddziaływania na tkanki. Jest to o tyle ważne, że zbyt głębokie wytrawienie prowadzi do powstania utrzymującej się przez wiele tygodni nadwrażliwości.
Przez wiele lat trwały starania, aby opracować technologię wytrawiania, która będzie w pełni kontrolowana. Udało się to pod koniec XX w. Wtedy też pojawiły się m.in. systemy samowytrawiające, które pozwalają ograniczyć wytrawianie do niezbędnego minimum.
Jak działa bond?
Bondy to – mówiąc potocznie – kleje do łączenia tkanek zęba z materiałem wypełnienia. Bondy są łącznikami pomiędzy plombą (wypełnieniem) a tkankami zęba (szkliwem i zębiną). W ten sposób bond spaja plombę z tkankami zęba w jedną, trwałą konstrukcję. G-Premio Bond jest jednym z najnowocześniejszych preparatów „klejących”. Płynna konsystencja pozwala mu na wnikanie w pory wytrawionych tkanek zęba, z którymi wytwarzają połączenie adhezyjne (mechaniczne). Jednocześnie łączy się chemicznie z materiałem wypełnienia.
Od jakości bondu zależy trwałość wypełnienia – jego odporność na zmiany temperatury, presję mechaniczną i wnikanie substancji płynnych. Wysokiej klasy preparaty zapewniają szczelność wypełnienia przez wiele lat, co w praktyce oznacza ochronę zęba przed wnikaniem bakterii i rozwojem próchnicy.
Co stanowi o wyjątkowości G-Premio Bond?
O wyjątkowości preparatu G-Premio Bond świadczą trzy najważniejsze zalety:
- uniwersalność – preparat jest kompatybilny ze wszystkimi formami wytrawiania (samowytrawianie, wytrawianie selektywne, wytrawianie całkowite), jest też uniwersalny na poziomie adhezji (łączy się dobrze ze szkliwem, zębiną, kompozytami, a także metalami nieszlachetnymi i szlachetnymi) oraz spektrum zastosowań (G-Premio Bond nadaje się do odbudowy zębów, ich naprawy oraz do leczenia nadwrażliwości),
- minimalizacja ryzyka debondingu – skład oparty na trzech monomerach funkcyjnych (każdy odpowiada za adhezję do nieco innych powierzchni) zapewnia doskonale łączenie i trwałość w czasie niezależnie od rodzaju sklejanych powierzchni,
- brak przebarwień i nadwrażliwości – G-Premio Bond tworzy wyjątkowo cienką warstwę, na poziomie 3 µm, co podnosi nie tylko trwałość, ale też szczelność połączenia, a w efekcie praktycznie wyklucza możliwość hydrolizy powodowanych przez nią przebarwień – dzięki doskonałej zwilżalności i zapływaniu preparatu dochodzi do pełnej infiltracji i zamknięcia kanalików zębiny, a w efekcie nie dochodzi do powstania nadwrażliwości.
Do listy mocnych stron preparatu G-Premio Bond zależy zapisać też komfort pracy. Z jednej strony jest to bardzo szybkie tempo realizacji procedury. Przy samowytrawianiu trwa ona zaledwie 25 s, z czego 10 s trwa aplikacja, 5 s suszenie i 10 s naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Przy wytrawianiu całkowitym i selektywnym czas realizacji zamyka się w 50 s. Z drugiej strony G-Premio Bond oferuje czas otwarcia wynoszący aż 7 min. Dzięki temu lekarz stomatolog ma pełny komfort pracy: może skoncentrować się na jakości wykonania, zamiast działać pod presją czasu.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na to, że G-Premio Bond łączy uproszczoną do minimum procedurę aplikacji z dużą tolerancją na niedoskonałości techniki wykonania. Oznacza to, że drobne odstępstwa od optymalnego czasu wykonania poszczególnych czynności nie wpływają negatywnie na siłę wiązania bondu. Kropką nad i jest konstrukcja opakowania G-Premio Bond, która pozwala ograniczyć straty preparatu do absolutnego minimum.
Podsumowując: G-Premio Bond to jeden z najdoskonalszych bondów dostępnych na rynku. Jego wysokie oceny wynikają z połączenia właściwości adhezyjnych, z uniwersalnością zastosowań i komfortem aplikacji.