Jakie zastosowania w stomatologii ma cement fosforanowy?

Jakie zastosowania w stomatologii ma cement fosforanowy?

W stomatologii bardzo często wykorzystywane są cementy dentystyczne. Służą one głównie jako wypełnienia tymczasowe podczas leczenia kanałowego, cementowania zęba czy ubytków. Pomagają zabezpieczyć miazgę. Wyróżnia się kilka rodzajów cementów, których dopasowanie zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego wykonano koronę wstępną, a także od planowanego czasu użytkowania produktu. Dużym zainteresowaniem cieszy się cement fosforanowy – sprawdź jego zastosowanie.

Cementy dentystyczne mają zastosowanie zarówno w gabinetach, jak i klinikach stomatologicznych, a także laboratoriach protetycznych. Dzielą się one na hybrydowo-jonomerowe, na bazie materiałów złożonych oraz tradycyjne, wśród tej ostatniej grupy wymienia się m.in. cementy fosforanowe. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ mogą być wykorzystywane w różnych celach. Dawniej służyły do cementowania niemalże wszystkich uzupełnień praktycznych. Dzisiaj ich zastosowanie się nieco zmieniło.

W jaki sposób wykorzystuje się cement fosforanowy?

Obecnie stomatologiczny cement fosforanowy umożliwia mocowanie koron, mostów i wkładów, także tych wykonanych z tlenku cyrkonu. Poza tym stosuje się go do ruchomych części aparatów ortodontycznych, sztyftów, a także śrub znajdujących się w odbudowie zębów. Cement tego rodzaju okazuje się świetnym wyborem również jako podkład pod materiały wypełniające oraz jako tymczasowe wypełnienie. Za najbardziej popularne cementy fosforanowe uznaje się Harvard Cement, Agatos W i Agatos S, stanowiące wersję wolnowiążącą oraz szybkowiążącą.

W składzie cementu fosforanowego znajduje się tlenek cynku z dodatkiem tlenku magnezu oraz barwników. Budowa produktu sprawia, że możliwy jest wolny przebieg reakcji wiązania w trakcie mieszania. Materiał wyróżnia się odpornością na ściskanie, a także pozwala wypracowywać odpowiednio cienką warstwę.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl