Co wyróżnia pilniki maszynowe Protaper Gold?

Co wyróżnia pilniki maszynowe Protaper Gold?

Ręczne i maszynowe pilniki są jednymi z najważniejszych narzędzi endodontycznych. Od właściwości pilnika zależy powodzenie całego procesu leczniczego. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać pilniki endodontyczne Protaper Gold – poznaj ich cechy i możliwości zastosowań.

Aby móc właściwie ocenić jakość i zalety konkretnego pilnika endodontycznego, należy zestawić je z zadaniami, które ma wykonać. Opisując pilniki maszynowe Protaper Gold, wykażemy, że są one narzędziami wydajnymi i ponadprzeciętnie trwałymi. 

Do czego służy pilnik kanałowy?

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od prześwietlenia zęba i ustalenia liczby, przebiegu oraz długości kanałów korzeniowych. Następnym krokiem jest utworzenie prostoliniowego dojścia do kanału. Po takim przygotowaniu można przystąpić do najważniejszego etapu leczenia, którym jest opracowanie kanału korzeniowego przy użyciu pilnika endodontycznego. Narzędzia te sprzedawane są zazwyczaj w zestawach o różnych długościach i różnym stopniu elastyczności. 

Zadaniem pilnika jest usunięcie tkanek objętych procesem chorobowym i odpowiednie opracowanie kanału korzeniowego przed wypełnieniem go gutaperką. Im kanał jest bardziej kręty, tym elastyczniejszych pilników należy użyć. Zbyt twardy, mało elastyczny (o mniejszej fleksji) pilnik może uszkodzić ścianę korzenia. Z kolei pilnik o dużej elastyczności jest bardziej dynamiczny, ale nieco mniej odporny na ukręcenie w trakcie pracy.

Jakie cechy ma idealny pilnik endodontyczny?

Każdy pilnik endodontyczny składa się z rdzenia i części tnącej. Im grubszy jest rdzeń, tym pilnik jest sztywniejszy. Największą fleksyjność mają pilniki o cienkich rdzeniach. Oczywiście cechy fizyczne narzędzia zależą także w dużym stopniu od materiału, z którego zostało wykonane. Najpopularniejszym surowcem jest stop Ni-Ti (niklowo-tytanowy), czyli nitinol. Jest on sprężysty i elastyczny, a przede wszystkim odporny na złamania i wyginanie.

Trzecim parametrem, który w istotny sposób wpływa na właściwości fizyczne pilnika, jest taper, czyli stożkowatość pilnika. Oznacza on stopień przyrostu grubości pilnika na każdy milimetr jego długości. Jest on podawany w setnych częściach milimetra. Na przykład taper o wartości 4 oznacza, że grubość pilnika przyrasta o 0,04 mm na każdy milimetr długości (licząc od jego wierzchołka). Większa stożkowatość oznacza szybciej rosnącą sztywność – mniejsza wartość tapera jest charakterystyczna dla pilników o większej fleksji.

Jeżeli istniałby idealny pilnik endodontyczny, to musiałby łączyć dwie przeciwstawne cechy: dużą sztywność i maksymalną fleksję. Niestety, nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Dlatego producenci narzędzi endodontycznych proponują zazwyczaj dwa rodzaje pilników: jedne przeznaczone do wstępnego opracowania kanału, inne do końcowego profilowania. W przypadku narzędzi Protaper Gold do kształtowania kanału zęba przeznaczone są pilniki z oznaczeniem S. Pozwalają one na pracę metodą szczotkowania, czyli ruchami wymiatającymi. Natomiast opracowanie końcowe należy wykonać pilnikami z grupy F (od F1 do F5), które są znacznie bardziej fleksyjne. 

Złota wersja pilników Protaper Universal 

Protaper Gold to udoskonalona wersja doskonale znanych pilników Protaper Universal. Dzięki opatentowanym stopom Ni-Ti pilniki z serii Gold mają blisko trzykrotnie większą odporność na zmęczenie cykliczne. Oznacza to, że mogą pracować trzykrotnie dłużej przy znacznie mniejszym ryzyku złamania w kanale. Znacznie większa fleksyjność pozwala zachować naturalne krzywizny kanałów korzeniowych i nie osłabiać niepotrzebnie zęba. Jednocześnie większa fleksyjność nie zmniejsza wydajności skrawania. 

Pilniki Protaper Gold są narzędziami uniwersalnymi i bardzo trwałymi. Doskonale nadają się do opracowywania nawet bardzo krętych kanałów korzeniowych. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy. Można powiedzieć, że pilniki z serii Gold to szczytowe osiągnięcie wśród pilników Ni-Ti, czyli produkowanych ze stopu niklowo-tytanowego.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl