Dezynfekcja, sterylizacja, odkażanie - czym się różnią?

Dezynfekcja, sterylizacja, odkażanie - czym się różnią?

Dezynfekcja i odkażanie to określenia używane zamiennie, lecz nie tożsame. Różnią się między sobą, a jednocześnie są odmienne od sterylizacji. Trzy wymienione procesy wchodzą w ciąg działań znanych jako dekontaminacja. Ich celem jest dezaktywacja drobnoustrojów. Dowiedz się, jakie preparaty do odkażania i dezynfekcji i jakie sposoby sterylizacji gwarantują największą skuteczność. Naucz się odróżniać poszczególne sposoby ochrony przed zakażeniami.

Czym odkażanie różni się od dezynfekcji?

W grupie drobnoustrojów znajdują się bakterie, grzyby i wirusy. Do niedawna zaliczano do niej także drobne nicienie, wrotki, niesporczaki i roztocza. Obecnie są to wyłącznie mikroorganizmy jednokomórkowe. Wśród nich znajdują się szczepy neutralne, pożyteczne i chorobotwórcze.

Zarówno odkażanie, jak i dezynfekcja mają na celu niszczenie drobnoustrojów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Różnica pomiędzy dwoma procesami jest ilościowa. Odkażanie usuwa większość mikroorganizmów, lecz z pominięciem wirusów. Natomiast właściwie przeprowadzona dezynfekcja niszczy 100% wszystkich odmian drobnoustrojów. Przykładem jest dezynfekcja rąk Velodes z zastosowaniem preparatów do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. 

Przy odpowiednim doborze preparatów dezynfekcję można nakierować na określony typ drobnoustrojów. W związku z tym stosowana jest w placówkach ochrony zdrowia, na basenach, w stołówkach, centrach fitness, toaletach oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Natomiast codzienne potrzeby higieniczne w gospodarstwach domowych zaspokaja odkażanie.

Jakie są podstawowe metody dezynfekcji?

Środki użyte do neutralizacji patogenów powinny być dopasowane do rodzaju dezynfekowanej powierzchni. Najczęściej wyróżnia się trzy główne metody odkażania i dezynfekcji:

  • metoda fizyczna – w przypadku sprzętu, narzędzi i gładkich powierzchni z trwałych materiałów najczęściej stosowana jest dezynfekcja parą wodną o temperaturze około 100 stopni Celsjusza, natomiast przy dezynfekcji pomieszczeń najlepiej sprawdza się promieniowanie UV,
  • metoda chemiczna – należy zastosować płyn do dezynfekcji powierzchni, rąk lub narzędzi, którego substancjami czynnymi są alkohole, fenole, aldehydy, związki metali ciężkich i silne utleniacze – w naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne środki do szybkiej i skutecznej dezynfekcji, 
  • metoda termiczno-chemiczna – połączenie środków chemicznych i działania wysokiej temperatury, np. wygotowywanie narzędzi w roztworze wodnym z dodatkiem środków dezynfekcyjnych.

Na czym polega sterylizacja?

Odkażanie i dezynfekcja niszczą przede wszystkim wegetatywne formy drobnoustrojów. Aby zniszczyć stadia przetrwalnikowe mikroorganizmów, konieczna jest sterylizacja. Do tego celu służą autoklawy: hermetycznie zamknięte komory umożliwiają zastosowanie pary wodnej pod dużym ciśnieniem. W takim środowisku giną wszelkie formy patogenów.

Sterylizacji podlegają narzędzia chirurgiczne i kosmetyczne wielorazowego użytku. Dotyczy to w pierwszej kolejności akcesoriów, które w czasie użycia przekraczają barierę naskórka i wchodzą w bezpośredni kontakt z żywą tkanką. Do autoklawu trafiają w specjalnych rękawach lub torebkach, które znajdziesz w ofercie naszej hurtowni. Ułatwiają one łączenie narzędzi według przeznaczenia lub kompletowanie zestawów niezbędnych do wykonania odpowiednich zabiegów.

Czym jest dekontaminacja?

Dekontaminacja to proces usuwania i dezaktywacji substancji zagrażających zdrowiu i życiu (toksycznych chemikaliów, materiałów promieniotwórczych, patogenów biologicznych). W odniesieniu do materiału biologicznego proces przebiega w trzech etapach. Najpierw należy wykonać oczyszczanie mechaniczne i przy użyciu środków myjących. Następnym etapem jest dezynfekcja chemiczna, a w finale sterylizacja.

Dekontaminacji można poddać narzędzia, przedmioty, maszyny i pojazdy, a także ludzi i zwierzęta. Do tego celu przeznaczone są specjalne komory (konstrukcje przenośne lub pomieszczenia), które znajdują się na wyjściu z terenu objętego skażeniem lub na wejściu do obiektów, w których należy zachować podwyższone standardy higieniczne.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl