Nie brakuje opinii, że wybielanie zębów Opalescence można stosować tak długo, aż uzyskamy satysfakcjonujący efekt. To stwierdzenie prawdziwe, lecz nie należy go bezrefleksyjnie wcielać w życie. Najważniejszą zasadą przy każdym procesie wybielania zębów jest przeprowadzenie wszystkich zabiegów pod kontrolą stomatologa. Jeżeli zlekceważysz to zalecenie, konsekwencje mogą być bardzo przykre.
Na wstępie warto zaznaczyć, że wybielanie Opalescence jest całkowicie bezpieczne. Nie zmienia to faktu, że nie należy samodzielnie przeprowadzać zabiegu.
Dlaczego nie należy samodzielnie stosować metody nakładkowej?
Preparaty wybielające Opalescence działają w drodze uwalniania cząsteczek tlenu. Żel wybielający zawiera nadtlenek karbamidu, który jest źródłem aktywnego tlenu. Wybielanie nie narusza struktury zęba, nie osłabia jego powierzchni. Tlen wnika w szkliwo i utlenia barwniki, co prowadzi do ich dezaktywacji, czyli w praktyce utraty barwy. Następstwem jest usunięcie przebarwień i rozjaśnienie szkliwa.
Skoro jest to tak bezpieczny preparat, to dlaczego nie można go stosować samodzielnie? Najważniejszym powodem jest to, że przed wybielaniem szkliwa należy przeprowadzić ocenę stanu uzębienia pod kątem występowania ewentualnych przeciwwskazań. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, a tym bardziej nie przeprowadzimy odpowiednich zabiegów leczniczych i higienizacyjnych. Jeżeli zlekceważysz to zalecenie, konsekwencją może być nieskuteczność zabiegu. Najpierw trzeba wyleczyć zmiany próchnicze, przeprowadzić skaling i piaskowanie, a dopiero potem wybielanie zębów.
Drugim powodem jest konieczność profesjonalnego wykonania nakładek. Praktyczne niemożliwe jest samodzielne przygotowanie dobrze dopasowanych nakładek na łuki zębowe. Błędy w dopasowaniu skutkują nierównomiernym rozprowadzaniem żelu wybielającego Opalescence, pominięciem trudno dostępnych okolic zębów, a nawet urazami dziąseł. Jedynie wykonane na zamówienie, idealnie dopasowane nakładki dają pewność właściwej aplikacji preparatu wybielającego.
Czas i intensywność wybielania szkliwa określa stomatolog
Poza oceną stanu uzębienia i dopasowaniem nakładek kluczowe jest też ustalenie stężenia preparatu i częstotliwości dawkowania. Żele wybielające mogą posiadać stężenie nadtlenku wodoru w przedziale 6-40%. Ustalenie sposobu, w jaki będzie przebiegało wybielanie Opalescence, jest niezwykle ważne dla jakości finalnego efektu. Poza tym preparaty o największej zawartości czynnika aktywnego można stosować jedynie w gabinecie stomatologicznym. Żele o niższych stężeniach po raz pierwszy aplikuje stomatolog, ucząc jednocześnie pacjenta poprawnego przeprowadzenia procedury wybielania. Następne aplikacje pacjent wykonuje samodzielnie w domu.
Wybielanie z użyciem preparatów Opalescence trwa zazwyczaj od 3 do 10 dni. Jeżeli w tym czasie nie uzyskamy oczekiwanego efektu, należy powtórzyć wybielanie, ale dopiero po kilkutygodniowej, a najlepiej około półrocznej przerwie.
Przebywanie pod stałą opieką specjalisty jest też konieczne ze względu na kontrolę postępów wybielania. Bez obiektywnej oceny i objaśnienia tego, co dzieje się z zębami, możemy nabrać błędnego przekonania, że wybielanie nic nie dało. Prowadzi to często do uporczywego powtarzania kolejnych zabiegów, co zazwyczaj nie jest skuteczne.
Kiedy należy zakończyć wybielanie zębów?
Pytanie wydaje się banalne, lecz w praktyce jest kluczowe dla procesu wybielania zębów. Powinieneś określić cel wybielania: odcień szkliwa, który chcesz uzyskać. Jeżeli tego nie zrobisz, to najmniej przykrą konsekwencją będzie brak końcowej satysfakcji. Dlaczego? Z trzech powodów:
- zęby mają indywidualną podatność na wybielanie – naturalny kolor szkliwa jest uwarunkowany genetycznie, co oznacza, że nie wszystkie zęby mogą być śnieżnobiałe – każdy człowiek ma inną podatność na środki wybielające,
- dłuższe wybielanie nie zawsze jest efektywne – największy postęp jest zauważalny na początku wybielania, a następne aplikacje preparatu przynoszą już mniejsze rozjaśnienie szkliwa,
- końcowy efekt wybielania staje się widoczny po kilku dniach – po przeprowadzeniu serii aplikacji preparatu Opalescence należy odczekać kilka dni: w tym czasie przesuszone w wyniku wybielania szkliwo uwadnia się do normalnego poziomu i uzyskuje ostateczny wygląd.
Na zakończenie warto podkreślić, że wybielanie nakładkowe Opalescence jest wyjątkowo skuteczną i bezpieczną metodą rozjaśniania szkliwa. Nie należy jednak zapominać, że skuteczność wybielania w dużym stopniu zależy od naturalnego koloru naszych zębów oraz ich podatności na wybielanie. Jeżeli finałowy efekt nie spełni Twoich oczekiwań, możesz wybrać bardziej inwazyjne metody poprawy wyglądu szkliwa, czyli przede wszystkim nakładanie licówek ceramicznych.